terazmuzyka.pl
Pitbulek 2679V  
mg | 29 grudnia 2018
4

Nirvana pozwała słynną firmę odzieżową. O co poszło?

Sygnowana nazwiskiem słynnego projektanta firma odzieżowa Marc Jacobs może mieć kłopoty prawne w związku z jedną linią ubrań „Redux Grunge”.mg

Linia ubrań „Redux Grunge” nawiązuje swoją stylistyką do ery rozwoju muzyki grunge’owej i fali popularności między innymi Nirvany i Kurta Cobaina. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że słynna firma odzieżowa Marc Jacobs – odpowiedzialna za zaprojektowanie linii ubrań – wykorzystała na swoich ubraniach słynną uśmiechniętą buźkę bezprawnie.

Wszystko o Nirvanie! „Teraz Rock Kolekcja” wciąż w sprzedaży

Tak przynajmniej sugeruje serwis TMZ, który poinformował, że przedstawiciele Nirvany przedsięwzięli kroki prawne w związku z zaistniałą sytuacją.

Jak widać, grafika na koszulce nieco różni się od oryginalnej – „iksy” stanowiące oczy zastąpiono literami „M” oraz „J”, ale podobieństwo jest uderzające. Warto zwrócić uwagę również na napis „HEAVEN”, do którego użytku fontu takiego samego, jak w wypadku „NIRVANA” widniejącego nad charakterystyczną buźką od 1992 roku. Oczywiście amerykański zespół już dawno zastrzegł wspomnianą grafikę i dysponuje do niej prawami.

Ile Nirvana zarobiła na „Nevermind”?

Wrzesień 1991 roku był dla Nirvany przełomowy, a opublikowany wówczas album „Nevermind” okazał się nie tylko najważniejszym dla zespołu, ale dla całego rocka lat 90. Płyta zdefiniowała grunge i przyniosła nam wiele świetnych kompozycji ze „Smell Like Teen Spirit” na czele. W powszechnej opinii dała też Kurtowi Cobainowi i spółce spore pieniądze, które miały pozwolić im na godne życie i skupienie się na dalszej twórczości.

Okazuje się jednak, że tak kolorowo nie było, a dowiedzieliśmy się tego dzięki kanadyjskiemu CTV News, który opublikował nieznany wcześniej wywiad z liderem Nirvany. Dziennikarz skonfrontował Cobaina z informacją, że zespół na „Nevermind” zarobił podobno 750 tysięcy dolarów. Oto odpowiedź wokalisty:

Nie, nie zarobiliśmy tak dużo. Dostaliśmy 175 tysięcy dolarów. 33% to podatek, 15% poszło do naszego prawnika, 10% do menedżera, a 70 tysięcy do Sub Pop... Zostało nam więc jakieś 20 tysięcy na zakup sprzętu. W tym momencie nie mam gdzie mieszkać.

- powiedział Cobain. I dodał:

Zostało nam trochę z tego, co zapłacono nam z góry. Mamy konto bankowe i księgowego, który co miesiąc daje nam nieco pieniędzy. Byliśmy w trasie i  nagrywaliśmy tak długo, że nie miałem możliwości płacenia i wyeksmitowali mnie z mieszkania jakieś trzy miesiące temu.

Dalej wokalista przyznał, że do czasu znalezienia nowego lokum będzie pomieszkiwał z mamą, a ogólnie na swoją sytuację nie narzeka. – Mam teraz więcej pieniędzy, niż kiedykolwiek wcześniej – wyznał szczerze i dodał, że regularna możliwość płacenia czynszu jest dla niego czymś niezwykłym.

Komentarze (4)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
The_Cure dodano: 30.12.2018, 03:45 #1
Nirvana nie istnieje to nikogo nie pozwała a przedstawiciele Nirvany to nie Nirvana.
Pokaż odpowiedzi (1)
fefe3123 [83.22.***.***] dodano: 30.12.2018, 19:47 #3
nirvana gnoje!!!!
Bóg [5.173.***.***] dodano: 07.01.2019, 05:16 #4
gnoje, to firma, która kradnie Nirvanie Buźkę
Zobacz także
Pitbulek 484V  
5

Robbie Williams żył w nawiedzonym domu i rozważał samobójstwo

rf | fot. Дмитрий Садовников | 12 lipca 2019
Pitbulek 1354V  
1

Kirk Hammett (Metallica) przyznał, że boi się horrorów

rf | | fot. Gage Skidmore | 9 lipca 2019
Pitbulek 7049V  
2

Ronnie James Dio jednym zdaniem zgasił Davida Draimana z Disturbed

rf | fot. Adam Bielawski | 13 czerwca 2019
© 2013-2019 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group