terazmuzyka.pl
Pitbulek 2504V  
rf | fot. Jim Summaria | 16 lutego 2019
25

Polscy licealiści nie znają klasyki rocka? [WIDEO]

Czy zespoły Led Zeppelin, Guns N’ Roses i The Beatles są obce polskim licealistom? Twórcy kanału na YouTube postanowili to sprawdzić.

Twórcy kanału „Dzikie ucho” na YouTube postanowili sprawdzić, czy polscy licealiści znają muzykę rockową. Wyniki eksperymentu nie były optymistyczne.

Jakiej muzyki słuchają nastolatki? Wyniki badań NCK

Ośmiorgu licealistom puszczono kilka piosenek z klasyki rocka i kazano podać im tytuł oraz wykonawcę. Jak się okazało, zadanie to przerosło ich oczekiwania. Chociaż nie mieli do czynienia z trudnymi utworami, większość nie potrafiła udzielić prawidłowej odpowiedzi. Led Zeppelin rozpoznało tylko troje badanych, a tytuł „Stairway To Heaven” podało zaledwie dwoje. Odrobinę lepiej poradzili sobie z Beatlesami i „Come Together”. Czworo odgadło wykonawcę, a troje podało właściwy tytuł. Identyczny wynik otrzymano w przypadku Guns N’ Roses i „Sweet Child O’ Mine”. Najlepiej licealiści poradzili sobie z Queen i „Don’t Stop Me Now”. Sześcioro znało artystę, a wszyscy trafnie podali tytuł.

Poniżej możecie obejrzeć cały film.

Według badania Narodowego Centrum Kultury, przeprowadzonego w grudniu 2018 roku na grupie 2069 polskich nastolatków w wieku 12-17 lat, wynika, że osoby w tym wieku najchętniej słuchają muzyki hip hop (25%), potem pop (23%), a dalej rock (10%), disco polo i dance (po 8%).

Wśród ulubionych wykonawców nastolatków znajdują się Paluch, Rihanna, Szpaku, Ariana Grande i Eminem. Wśród fanów rocka najchętniej wskazywane były natomiast zespoły Metallica i Queen.

Komentarze (25)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
fan rocka od 1973 [77.252.***.***] dodano: 16.02.2019, 18:25 #1
nie znają również historii,polityki,geografii. Wszystkiego szukają w wikipedii,FB itd
Pokaż odpowiedzi (4)
qwerty [185.220.***.***] dodano: 16.02.2019, 20:02 #6
Kolejny lament i narzekanie o tym jaka obecna młodzież jest zła, jesteśmy na demotywatorach czy na terazmuzyka? Cżłowiek w tym wieku kształtuje swój gust i upodobania. Równie dobrze mógłbym lamentującym przedstawić muzykę której nie znają a potem ich uznać za ignorantów i śmiać się z ich niewiedzy.
Pokaż odpowiedzi (5)
Ewa dodano: 16.02.2019, 20:36 #12
Nie jestem zaskoczona. Słuchają tego co jest modne wśród rówieśników. Ich strata.
znudzony [83.20.***.***] dodano: 16.02.2019, 21:37 #13
A ja słucham tylko tego, o czym piszą na portalu Teraz Muzyka czyli: Dawida Podsiadło, Eda Sheerana, Slasha, Metalliki oraz Grety van Fleet.
salamander [83.22.***.***] dodano: 16.02.2019, 21:58 #14
niech słuchają czego chcą, jak miałem 16 lat to nikt mi nie mówił czego mam słuchać a czego nie, a święte krowy dinozaury niech lepiej ze sceny już zejdą bo tylko się ośmieszają, każde pokolenie ma swoich idoli, i wątpię żeby jakiemuś 15 latkowi podobały się stare zapijaczone zgredy bełkoczące niezrozumiale do mikrofonu, młodzi potrzebują świeżości i młodych wykonawców,choćby miał być to hip hop, rap czy pop, bo w sumie rocka już nie ma, dzięki takim dinozaurom, które odbierają szansę na wypromowanie się młodym zespołom,np. taki ozzfest ktoś widział tam jakiegoś świeżaka ostatnio? ja widziałem te same typy co były już w latach 80 i 90, z mansonem na czele i zombim, same starocie,nic nowego,nawet grosza bym za to nie dał.
Pokaż odpowiedzi (2)
Wielki fan Purpli [5.173.***.***] dodano: 16.02.2019, 22:51 #17
Całkiem nieźle! Nawet jestem mile zaskoczony, a angielski znają perfekt, fajni młodzi ludzie, pewni siebie i przebojowi. Ja będąc w ich wieku na pewno bym nie odważył się na publiczny występ. Pierwsza dziewczyna śpiewała Queen bezbłędnie. Gratulacje!
towarzysz bolek [79.191.***.***] dodano: 17.02.2019, 00:03 #18
Ważne, żeby znali Gretę van Fleet - nadzieję i przyszłość rocka. Led Zeppelin już nie muszą. Po co im oryginał, jak mają taką fajną podróbkę.
Pokaż odpowiedzi (2)
Vickyb [37.47.***.***] dodano: 17.02.2019, 03:32 #21
Mam 19 lat i znam biografie wszystkich wskazanych w tym odcinku zespołów... Ale prawdą jest, że mało kto teraz ma dobry słuch i zna się na muzyce, czy sztuce i wiek nie gra tutaj roli
Co wam powiem [83.26.***.***] dodano: 17.02.2019, 21:05 #22
A czy wszyscy muszą być Inżynierami Mamoniami i musowo znać wszystkie najbardziej pomnikowe utwory w historii XX-wiecznej muzyki rozrywkowej? Czy naprawdę kolektywna mentalność i świadomość wszystkich niezależnie od wieku to coś obligatoryjnego?
psss [77.65.***.***] dodano: 18.02.2019, 15:09 #23
Trzeba sobie najpierw zadać pytanie czy ci młodzi ludzie słuchają w ogóle rocka i wtedy dopiero oceniać ich wiedzę na temat jego klasyki. Ja w ich wieku (rocznik 77) słuchałem tego co było wtedy na czasie (początek lat 90) czyli grunge, ratm, rhcp itp ale klasykę rocka znałem bo po prostu go słuchałem. Moi rówieśnicy którzy nie byli wtedy fanami rocka słuchali dr.Albana itp klasyki rocka nie znali siłą rzeczy. Więc nie sądzę że wpływ na to ma dane pokolenie a po prostu gust muzyczny.
Nick [213.146.***.***] dodano: 21.02.2019, 20:39 #24
ale puśccie im jakieś Taconafide to znają każde słowo, niestety...