terazmuzyka.pl
Newsy 4170V  
mg | 3 października 2018
23

Premier Morawiecki zacytował utwór Republiki. Kąśliwie odpowiedział mu gitarzysta zespołu

- Panie Morawiecki, ciekawa interpretacja twórczości zespołu Republika – napisał gitarzysta Republiki Zbigniew Krzywański na swoim Facebooku po tym, jak do twórczości zespołu nawiązał premier Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z wyborcami w Toruniu wygłosił przemówienie, w którym nawiązał do jednego – jak przyznał – ze swoich ulubionych zespołów, Republiki. Tak się jednak złożyło, że nie dość, iż pomylił słowa utworu, to dodatkowo naraził się na krytykę jednego z członków legendarnego zespołu.

Mateusz Morawiecki:

Z tego miasta pochodzi jeden z moich ulubionych zespołów rockowych, bo ja pamiętam bardzo dobrze zespół Republika. Pamiętacie ten refren: "Republika marzeń"? To my PiS, Zjednoczona Prawica walczymy o Rzeczpospolitą naszych marzeń, o to, żeby była to Rzeczpospolita dumna jak polska husaria, szczęśliwa jak uśmiech dziecka i zwyciężymy

- powiedział premier.

Ponieważ nawiązanie nie pokrywało się z tekstem i przekazem utworu Republiki, do sytuacji postanowił na swoim Facebooku odnieść się gitarzysta Zbigniew Krzywański. Opublikował on niepubliczny wpis następującej treści:

Panie Morawiecki, ciekawa interpretacja twórczości zespołu Republika. I tak cieszę się, że nie oświadczył Pan, że był założycielem naszego zespołu i pisał Pan teksty. Cała twórczość Republiki nie ma nic wspólnego z tym co Pan mówi i robi

- ostro zareagował muzyk.

Kompozycja „Republika marzeń” pochodzi z płyty o tym samym tytule, która była szóstą w dorobku toruńskiego zespołu. Wydawnictwo zostało opublikowane w 1995 roku.

Komentarze (23)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
PnNik [83.23.***.***] dodano: 03.10.2018, 17:11 #1
I co łyso pnie Morwiecki
steve [86.63.***.***] dodano: 03.10.2018, 17:52 #2
Łapy precz od REPUBLIKI pisowska hołoto!!!
Pokaż odpowiedzi (5)
Kudlaty [77.65.***.***] dodano: 03.10.2018, 20:03 #8
Jakos za PO ten gitarzysta taki mundry nie byl.
Pokaż odpowiedzi (3)
dobre sobie [185.101.***.***] dodano: 04.10.2018, 04:12 #12
A ten pan od grania na gitarze to skąd wie co by teraz powiedział ich PRAWDZIWY twórca...
Pokaż odpowiedzi (1)
Ja [31.0.***.***] dodano: 04.10.2018, 08:32 #14
Brawo Zbyszek!
Andrzej [5.173.***.***] dodano: 04.10.2018, 08:36 #15
To według gitarzysty Republika nie była polskim zespołem?
Hollowman [178.43.***.***] dodano: 04.10.2018, 20:25 #16
Gdyby Grzegorz Ciechowski żył, na pewno pisałby utwory przeciwko dyktaturze pislamu, jak niegdyś twórcy pisali przeciwko komunie. Niestety Polska znów pod rządami totalitarnymi. A ten jeszcze śmie sobie gębę wycierac kultowym zespołem.
Pokaż odpowiedzi (1)
olo [89.73.***.***] dodano: 05.10.2018, 21:33 #18
Chłop sobie przytoczył słowa piosenki jak każdy z nas codziennie to robi ,Republika powinna być zadowolona , a nie robić a tego problem . Ale Polacy lubią robić z prostych spraw masę problemów , w tym kraju nic nikomu się nie podoba
Ja [80.54.***.***] dodano: 06.10.2018, 08:59 #19
Szkoda, że słowa napisał Grzegorz Cichowski... Nie wiem też, czy szacowny Pan gitarzysta wie na czym polega sztuka i tworzenie "dzieł".
Nie można tak kwitować czyichś interpretacji sztuki (po to ona jest - by ją interpretować po swojemu), bo samemu wychodzi się na niepoważnego..
Gogo [83.25.***.***] dodano: 07.10.2018, 18:54 #20
Płocho, towariszcz M.
Breko [83.25.***.***] dodano: 07.10.2018, 18:57 #21
Mateuszek - klamczuszek
FOK [178.217.***.***] dodano: 09.10.2018, 13:08 #22
Wszyscy plują na pisiorów, ale zobaczymy jak wypadną wybory samorządowe. Pewnie znowu piss wygra, a potem w towarzystwie i tak nie będzie nikogo kto się przyzna, że na nich głosował.
Donaldinho [46.175.***.***] dodano: 09.10.2018, 18:54 #23
Swego czasu Ciechowski stwierdził, że Krzywański nie daje sobie rady z przygrywaniem na gitarce i płytę Obywatel GC nagrał z Borysewiczem. Później korzystał z usług Zybowskiego i Otrębskiego .