terazmuzyka.pl
Newsy 924V  
szy | 10 stycznia 2018
5

Queen. Zespół otrzyma nagrodę za całokształt kariery

Formacja Queen otrzyma specjalną nagrodę za całokształt twórczości. 

29 stycznia 2018 roku w Madison Square Garden w Nowym Jorku odbędzie się jubileuszowa, bo już 60., gala rozdania Grammy, czyli najbardziej prestiżowych nagród w świecie muzyki. Kilka tygodni poznaliśmy nominowanych w corocznych kategoriach, teraz Akademia zdradziła, którzy artyści otrzymają specjalną nagrodę - za całokształt twórczości.

Robert Plant zapowiada DVD

Wśród tych wykonawców jest m.in. formacja Queen. Oprócz legendarnego zespołu tę prestiżową nagrodę otrzymają także następujący artyści: Neil Diamond, the Meters, Louis Jordan, Emmylou Harris, Hal Blaine, a także Tina Turner. Wręczenie nagród wraz z wyjątkowym koncertem odbędzie się latem 2018. Więcej szczegółów ma pojawić się w niedalekiej przyszłości. 

Ponadto specjalne wyróżnienie otrzymają także osoby związane z muzyką, ale nie występujące na scenie (Grammy Trustees Award). Otrzymają je: menedżer Bill Graham, a także - przedsiębiorca Seymour Stein kompozytor John Williams. Technical Award za osiągnięcia techniczne w dziedzinie muzycznej powędruje do Tony'ego Agnello oraz Richarda Factora z firmy Eventide, którzy wynaleźli efekty audio. 

Neil Portnow, szefowa Akademii, tak wypowiedziała się na temat wspomnianych wyżej nagród:

Osoby nagrodzone Special Merit Awards w tym roku są prestiżową grupą oraz wpływowymi twórcami, którzy stworzyli, albo pomogli przy jednych z najbardziej wyróżniających się nagrań w muzycznej historii. Te wyjątkowo inspirujące postacie zostaną uhonorowane, ponieważ są legendarnymi twórcami, kreatywni specjalistami oraz technologicznymi wizjonerami, a dzięki swoim wybitnym osiągnięciom i pasji stworzyli ponadczasowe dziedzictwo.

Zespół Queen powstał w 1970 roku i zadebiutował w 1973 roku albumem „Queen”. Grupę stanowiła czwórka niezwykle utalentowanych osobistości, w tym obdarzony niezwykłym głosem wokalista Freddie Mercury i wizjonerski gitarzysta Brian May. Dzięki temu już od samego początku styl Queen, który w początkach czerpał dużo z klasycznego hard rocka wzbogacony był o liczne, czasem klasycyzujące, a czasem orientalizujące wpływy.

W drugiej połowie lat 70. Queen zdobył rozgłos za sprawą takich albumów, jak „A Night In The Opera”, „A Day At The Races” i „News Of The World”. W latach 80. grupa bardziej skłoniła się w kierunku muzyki pop, a jej kasowy sukces sprawił, że zaczęła dawać wielkie, stadionowe koncerty, stając się jednym z największych koncertowych zespołów świata. 

W drugiej połowie lat 80. Freddie Mercury zaraził się wirusem HIV i Queen usunął się ze sceny, ale nie przestał nagrywać płyt. Ostatni album ukazał się w 1991 roku pod tytułem „Innuendo”. Freddie Mercury zmarł na AIDS w listopadzie 1991 roku. Z zarejestrowanych przez niego partii grupa wydała w 1995 roku album „Made In Heaven”. W ostatnich latach Queen znowu koncertuje, tym razem z Adamem Lambertem, jako Queen + Adam Lambert.

Komentarze (5)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
Fabiopab [37.248.***.***] dodano: 11.01.2018, 07:55 #1
Od kiedy Queen to pop-owy zespół.
Pokaż odpowiedzi (2)
Hana [185.136.***.***] dodano: 29.01.2018, 22:41 #4
Freddy Mercury głos niepowtarzalny, takich zespółów jak Queen już nie ma. Szkoda że Freddy nie może odebrać nagrody
Hana [185.136.***.***] dodano: 29.01.2018, 22:44 #5
Freddy Mercury głos niepowtarzalny, wspaniały wokalista. Muzyka Queen pozostanie na wieczność.
© 2013-2018 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group