terazmuzyka.pl
Newsy 3238V  
rf | 24 lutego 2019
28

Richard Kruspe (Rammstein) tłumaczy, dlaczego rock jest martwy

Gitarzysta zespołu Rammstein nie ma wątpliwości, że rock jest martwy. Przytacza nawet argumenty.

Kilka tygodni temu Richard Kruspe przyznał, że muzyka rockowa jest martwa, a jej rolę muzyki młodego pokolenia przejmuje hip hop. Teraz gitarzysta Rammsteina uzasadnił swoją wypowiedź, podając konkretne argumenty.

Rammstein z kolejnymi zdjęciami z nowego teledysku [FOTO]

W wywiadzie dla Jessie Davida Richard Kruspe mówi:

Muzyka rockowa czerpała swoją energię z buntu przeciwko rodzicom. Młodzi ludzie muszą się buntować, a mogli robić to za sprawą muzyki rockowej i gitar.

Dzisiaj, jeśli dzieciak puści głośno muzykę rockową, rodzic powie: „Zrób głośniej!” Gdzie tu rebelia?

Dziś bunt jest tylko w tekstach, a to – szczególnie w Niemczech – oznacza hip hop i trap. Czy muzyka rockowa wróci? Nie wiem, ale wszystko wskazuje przeciwko niej.

Wielkie zespoły nie są już zapraszane na festiwale jako gwiazdy, są wymierającymi dinozaurami. Jedyne co trzyma muzykę rockową przy życiu to dobre koncerty, 90 procent koncertów hiphopowych jest nudne.

Nowa płyta Rammsteina. Co wiemy?

Nie tak dawno Rammstein napisał, że znajduje się w studiu w Santa Monica i że kończy prace nad płytą:

Jesteśmy coraz bliżej! Sfinalizowaliśmy miksowanie nowego albumu w kalifornijskim Santa Monica.

Nowy album ma być podobno inny niż wszystkie dotychczasowe. Jakiś czas temu w wywiadzie dla „Guitar World” Paul Landers powiedział:

Nie jest ona zbyt sterylna, zbyt czysta. Ma w sobie dużo życia i energii, ale w ogóle nie jest wściekła. To coś nowego u Rammsteina. Można powiedzieć, że miło się jej słucha.

Chcieliśmy, żeby nasza muzyka miała więcej ciepła. Chcieliśmy, żeby słychać było, że to ludzie grają na instrumentach, a nie komputery.

Richard Kruspe dodał:

To wciąż jesteśmy my, ale eksperymentowaliśmy z harmoniami i strukturami melodycznymi. Wyszły wspaniałe rzeczy, które wcześniej nam się nie śniły w Rammsteinie.

Nie znamy jeszcze tytułu ani daty premiery nowej płyty Rammsteina, jednak jak zapowiadają muzycy ma się ona ukazać przed rozpoczęciem trasy koncertowej, która ma wystartować 27 maja w Niemczech. 24 lipca Rammstein wystąpi natomiast na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

Komentarze (28)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
blablabla [83.22.***.***] dodano: 24.02.2019, 18:41 #1
Komentarz ukryty [Pokaż]
Pokaż odpowiedzi (1)
Sad but true [83.26.***.***] dodano: 24.02.2019, 20:35 #3
Komentarz ukryty [Pokaż]
Vampirro dodano: 24.02.2019, 21:30 #4
Kwintesencją rocka nie jest i nigdy nie było obrażanie innych i robienie z siebie debila. Kiedy rock był gatunkiem stosunkowo młodym, był muzyką młodego pokolenia. Dziś jest już starszy, zatem i dojrzalszy. Dlatego też do wielu zespołów słuchacz musi dojrzeć. Tak przynajmniej ja to widzę.
Pokaż odpowiedzi (14)
Rumstein [83.20.***.***] dodano: 24.02.2019, 23:05 #19
Występujący z playbacku Rammstein to dowód śmierci rocka.
Pokaż odpowiedzi (1)
FOK [46.134.***.***] dodano: 25.02.2019, 08:50 #21
Jak komuś skończyły się pomysły, to mówi że się skończyło. Owszem skończyło się. R+ się skończył, i to już jakieś 3 płyty wstecz. W rocku nic się nie dzieje? Owszem nie ma już nowego Blur, Oasis, czy Interpol. Ale ile dzieje się w dzisiejszym black metalu, doom/stoner, nawet HC punk mocno się odświeżył (vide ostatnie Idles, czy Daughters).
TransRebel [93.176.***.***] dodano: 25.02.2019, 09:56 #22
Rock jest martwy ale mainstreamowo.Stare dinozaury i ich kompozycje są nudne i depresyjne,młodzi tego nie chcą.Potrzeba świeżości.Rap jest takim fenomenem że można coś stworzyć nie potrafiąc graćMrugnięcieDlatego po części młodzi się za to biorą,prosta rebelia ale dla mnie bez ambicji.
Gienek Szymoniak [195.20.***.***] dodano: 25.02.2019, 11:49 #23
Wypowiedział się wybitny muzyk he, he, he. Dopóki są ludzie, którzy chcą słuchać rocka, chodzą na koncerty, kupują płyty, dopóty będzie żył. Hip hop to raz lepsze, raz gorsze teksty z rytmem. Sam rytm to jeszcze nie muzyka.
I bardzo rozbawił mnie koleś, który uważa, że obrażanie jednych muzyków przez innych to kwintesencja buntu rocka. Więcej takich tekstów poproszę. Tydzień zaczyna się naprawdę wesoło!!! LONG LIVE ROCK N ROLL!!!!!!!
Pokaż odpowiedzi (3)
oku [80.49.***.***] dodano: 26.02.2019, 01:09 #27
lata 90 to byla ostatnia dobra dekada rocka pozniej nie pojawily sie nowe dobre zespolu na palcach takie mozna policzyc
Anna [31.175.***.***] dodano: 25.03.2019, 23:08 #28
Muzyka jest domeną ludzi młodych, nastolatków, czyli ludzi dojrzewajacych bo wtedy ma się najwięcej energii, chce się bawić, najmocniej przeżywa się wszystko co dzieje się w około i wszystko co człowieka spotyka bierze się mocno do siebie, jest się najbardziej egocentrycznym. Dobrze po 20ce czy 30tce ma się rodzinę i pracę i to jest najwazniejsze, muzyka jest tylko dla wspomnień lub od czasu do czasu dla zabawy czy by się odprężyć, co innego jeśli w takim wieku nadal jest sie singlem, wtedy ten etap- takiego dojrzewania czy zabawy się przedłuża. Stąd największa w młodości potrzeba wyszumienia się dzieki muzyce, wyrażenia się poprzeznią, czy szukania w niej "ratunku", "zrozumienia", przynależności do większej grupy. Nie ma tu znaczenia jak dobrzy są muzycy w danym gatunku. To nie dlatego upada rock że rockmani są obecnie słabi lecz dlatego, że swoje złote czasy już miał. Tak upadł np. rock and roll czy disco, tak będzie też z hip hopem. Pewne pokolenie dojrzewało przy akurat popularnej danej muzyce z tych wymienionych i kolejne pokolenie utożsamia ją z ich poprzednikami (rodzicami) więc nie ze sobą! Stąd nieunikniony upadek kolejnych to gatunków, nie ma innego wyjścia.