terazmuzyka.pl
Newsy 1901V  
mg | 7 stycznia 2018
5

Roger Waters i Peter Gabriel poparli artystkę, która odwołała koncert w Izraelu

Lorde zaraz po ogłoszeniu zdecydowała się odwołać koncert w Izraelu, który miał odbyć się w czerwcu. Jej decyzję poparło wiele osób związanych z szeroko rozumianą kulturą.

Zaledwie tydzień po tym, jak Lorde ogłosiła trasę koncertową – która obejmowała również występ w Izraelu – poinformowała w specjalnym oświadczeniu, że po wielu rozmowach i przemyśleniu sprawy, zdecydowała się występ odwołać. Najpierw była atakowana za samo jego ogłoszenie, a następnie – już przez inne grupy osób – za odwołanie.

Członkowie Decapitated oczyszczeni z zarzutów

W związku z coraz większą krytyką spływającą na młodą piosenkarkę, grupa osób związanych z muzyką, filmem czy mediami postanowiła wystosować list otwarty, w którym broni decyzji Lorde. Podpisali się pod nim chociażby Roger Waters, Peter Gabriel, Tom Morello czy Brian Eno. W liście opublikowanym na stronie „The Guardian” przeczytać możemy:

Piszemy w celu okazania wsparcia Lorde, która publicznie poinformowała, że nie będzie grała koncertu w Izraelu, a która została okrzyknięta „bigotką” w artykule opublikowanym w „Washington Post” (z 1 stycznia). Jego autorem jest Shmuley Boteach, który otwarcie popiera nielegalne działania Izraela i który podziękował Donaldowi Trumpowi za „zelektryzowanie świata” – mowa o uznaniu Jerozolimy własnością Izraela, co jest niezgodne z międzynarodowym prawem.

Na koniec wzięto w obronie Lorde:

On [Boteach – przyp. mg] nie ma prawa nauczać artystów o prawach człowieka. Ubolewamy nad taktyką zastraszania, której używa się do obrony niesprawiedliwości, jaka spadła na Palestyńczyków i nad próbami tłumienia wolności sumienia artystów. Popieramy prawo Lorde do zajęcia stanowiska w sprawie.

Poza wspomnianymi, pod listem podpisało się wielu aktorów, reżyserów, pisarzy, kompozytorów i innych ludzi związanych z szeroko rozumianą kulturą. Coraz częściej środowiska niezgadzające się z polityką Izraela starają się wpływać na artystów, żeby ci nie grali tam koncertów – w podobnej sytuacji znalazł się chociażby Nick Cave.

Komentarze (5)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
Fixxer dodano: 08.01.2018, 00:37 #1
Schizofrenia
Najpierw ogłasza a potem odwołuje
Pokaż odpowiedzi (1)
Weregil [80.48.***.***] dodano: 08.01.2018, 14:53 #3
Irytuje mnie postawa Rogera Watersa a właściwie brak konsekwencji w rozumowaniu. Idąc konsekwentnie przyjętym tokiem myślenia nie powinien grać w Rosji (bezprawna aneksja Krymu i wspieranie wojny na zachodzie Ukrainy) a nawet w Hiszpanii (sprawa Katalonii). Jak dla mnie to sprzeczność.
Pokaż odpowiedzi (2)
Zobacz także
Newsy 1324V  
Newsy 1234V  
Newsy 462V  
4

The Who singlem zapowiedzieli nowy album [AUDIO]

mg | fot. Raph_PH | 13 września 2019
Newsy 2053V  
0

Tony Iommi komentuje pomysł powrotu Black Sabbath

rf | fot. Adam Bielawski | 13 września 2019
© 2013-2019 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group