terazmuzyka.pl
Newsy 477V  
rf | fot. Aaron Rogosin | 12 marca 2018
0

Festiwal South By Southwest z potrójnym polskim akcentem

Wystartował najsłynniejszy festiwal showcase’owy na świecie. W tym tygodniu znajdzie się na nim aż potrójny polski akcent.

South By Southwest (w skrócie SXSW) to jeden z największych i najbardziej prestiżowych festiwali na świecie. Odbywa się co roku w Austin, w Teksasie. W tym roku trwa od 9 do 18 marca, a znajdzie się na nim potrójny polski akcent.

MTV Unplugged Polska powraca z nową gwiazdą

Wszystko to za sprawą grupy Trupa Trupa, która w dniach 16 i 17 marca wystąpi w ramach festiwalu aż trzykrotnie. Jeden z występów będzie dla radia The Current.

Zespół zdobywa kolejne wyrazy uznania z różnych stron. Amerykańskie „National Public Radio” z siedzibą w Waszyngtonie wyróżniło ostatnio Trupę Trupa, porównując ją do takich zespołów, jak Boris, Swans, The Flaming Lips. Robin Hilton wypowiedział się o utworze „To Me” następująco:

To brzmienie, ta piosenka i ten zespół doskonale wpisują się w to, co najbardziej kocham w muzyce.

Wcześniej ciepło o grupie wypowiadał się między innymi dziennikarz „Rolling Stone”, David Fricke, który powiedział:

Wysłuchałem płyty i nie tylko są w niej elementy Sigur Ros i Radiohead, ale mają w sobie też zupełnie inny, rzekłbym jeszcze mroczniejszy charakter.

Z kolei album „Jolly New Songs” został wymieniony przez amerykańskiego „Newsweeka” jako jedna z „11 wspaniałych, niedocenionych albumów 2017 roku”, a redaktorzy napisali o nim:

Zespół jest polski, teksty angielskie, ale niepokój i strach przeszywające muzykę grupy Trupa Trupa nie znają narodowości. Wokalista Grzegorz Kwiatkowski rzadko bywa radosny, a raczej nieustannie makabryczny, snując wizje o upadku, trumnach, śmierci i pełzającym poczuciu upokorzenia, do akompaniamentu intensywnej mieszanki psychodelicznego rocka i post punku. Okazjonalnie grupa korzysta z mocy zapętleń przypominających krautrock. W „Only Good Weather” tytułowa fraza powtarzana jest obłąkańczo, a w „Love Supreme” z tytułem inspirowanym Coltrane’em, przeradza się w piekielny, żałobny lament.

W relacji z zeszłorocznego OFF Festivalu brytyjski magazyn „Drowned In Sound” pisał:

Cieszę się widząc na afiszu wielu polskich wykonawców, gdyż silne, polskie muzyczne podziemie nie zawodzi. Trupa Trupa wykonuje utwory z wydanej w zeszłym roku płyty „Headache”. Lider/poeta/tekściarz/wokalista Grzegorz Kwiatkowski sprawia wrażenie zmęczonego życiem, wkładając całą swą energię w przyprawiające o zawrót głowy hymniczne refreny. Zespół, opierając się na organach i bujających rockowych rytmach, wykonuje przemyślany i kuszący set na głównej scenie, będąc wzorem nowoczesnego polskiego zespołu niezależnego.

Pozytywnie o płycie „Jolly New Songs” wypowiadały się też zachodnie portale „Pitchfork”, „The Quietus”, a „The Los Angeles Times” uznał grupę za jeden z najlepszych zespołów rockowych świata. Muzykę Trupy Trupa prezentował syn Johna Peela w radiu BBC.

Zespół Trupa Trupa niedawno odbył trasę koncertową po Francji i Szwajcarii.

Komentarze - bądź pierwszy!
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
© 2013-2018 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group