terazmuzyka.pl
Newsy 1990V  
mg | 22 czerwca 2018
6

Stacja telewizyjna VIVA zostanie zamknięta. Jedyna słuszna decyzja?

Koncert Viacom poinformował, że po 25 latach zamknięta zostanie stacja muzyczna VIVA, kultowa w latach 90. Jakie są powody tej niespodziewanej decyzji?

1 stycznia 2019 roku kanał VIVA na zawsze zniknie z ekranów. Ta muzyczna telewizja największą popularnością cieszyła się w latach 90. kiedy konkurowała o milionową publiczność z równie popularnym MTV. Dla wielu osób była wówczas podstawowym źródłem wiedzy o muzyce popularnej – bo ta była przede wszystkim promowana na antenie. Dodatkowo rozwój muzycznych kanałów telewizyjnych w znacznym stopniu przyczynił się do popularyzacji i kładzenia większego nacisku na tworzenie ciekawych, oryginalnych teledysków.

Trasa MTV Headbangers Ball 2018 zawita do Polski

Ostatnie lata dla stacji VIVA były coraz trudniejsze. Rozwój internetu, a w szczególności YouTube’a, czy obecnie platform streamingowych sprawił, że na kanale prezentowano coraz mniej muzyki, a coraz więcej programów oryginalnych – często o niskiej jakości, a wystarczy wspomnieć chociażby o „Miłości na bogato” czy „Królach hardkoru”. Wszystko to doprowadziło do dużego spadku oglądalności i to właśnie ten argument podaje Viacom, gdy pytany jest o przyczyny zamknięcia kultowej w latach 90. stacji telewizyjnej. Warto przypomnieć, że VIVA znalazła się w rękach koncernu w 2004 roku, a do tej samej firmy należy... MTV.

Nie zapominajmy, że odsłona kanału znad Wisły – VIVA Polska – zamknięta została wcześniej, bo już w październiku 2017 roku. Po 17 latach przekształcona została w MTV Music i jak na razie wciąż można znaleźć ją w ofercie telewizji kablowych i satelitarnych. Powód zamknięcia polskiej wersji programu był ten sam – niska i wciąż spadająca oglądalność.

Komentarze (6)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
ratmsoad dodano: 22.06.2018, 20:29 #1
Internet i streaming dorznal sprzedaz plyt i zrobil to samo ze stacjami tv o tematyce muzycznej. Aczkolwiek mozna spojrzec na temat dwojako. Gdy Viva Mtv osiagnely apogeum ogladalnosci, to same odeszly od tematyki muzycznej fundujac widzom chlamowe programy i liczac dzieki temu jeszcze na skok popularnosci. Przeliczyly sie, pozniej juz tylko byla rownia pochyla w dol.
Ale i tak fajnie, ze udalo mi sie zyc w czasach Viva Zwei, a program Kamikaze Mrugnięcie rewelka :D
Brex [31.0.***.***] dodano: 22.06.2018, 23:01 #2
Od czasu upadku vivy zwei ta stacja i tak przestała się dla mnie liczyć.
dexter [188.146.***.***] dodano: 22.06.2018, 23:34 #3
Na Viva Zwei oglądałem też program Marcusa Kavki, 2 Rock. Nagrywalem na VHSy najlepsze klipy i katowalem je później na amen. Te emocje z pilotem od video w ręku - niezapomniane :D
Pokaż odpowiedzi (1)
dexter [188.146.***.***] dodano: 22.06.2018, 23:39 #5
A kiedy ostatnio włączyłem jeden z tych kanałów muzycznych, chyba MTV Rock, to nie wytrzymalem dwóch minut. Niech kończą z tymi oglupiajacymi programami i zamykają te stacje bo tego sie nie da oglądać.
deFranco dodano: 23.06.2018, 07:37 #6
Pewnie, że jakiś tam sentyment jest. Ale sam
odszedłem od stacji muzycznych już lata temu.
Początkowo wszystko jest fajne. MTV i VIVA
Człowiek siedział na bieżąco w muzyce, nawet jeśli
nie słuchał jakiegoś nurtu. Teraz nie mam zielonego pojęcia
co jest na listach przebojów (i nie chce mi się wiedzieć).
Do tego masowe nagrywanie teledysków na VHS.
Vivę oglądałem gdzieś do 1996, potem jeszcze na jakiś rok
wciągnąłem się na Vivę Zwei. A potem już mi się co raz mniej chciało.
Do tego co raz więcej powstawało odnóg różnych stacji,
tematycznych. Na jednych pop, na innych metal. A co jak
lubiłem popatrzeć na to i na to ? Skakanie po kanałach. Teledysk, reklama, przełączenie, znów jeden fajny teledysk i znów reklama. Szukanie dalej. Albo metal tylko przed północą. Paranoja.
Plus lipne programy (w tym momencie już wypadałem z gry).
Fakt, że brakuje mi w TV jakiejś własnej muzycznej niszy. Kawałka kolorowego świata do którego mógłbym uciec na tę parę godzin w tygodniu. Tam gdzie byłoby miejsce i na nowe i na stare rzeczy. Gdzie obok teledysków WASP, Whitesnake czy Testament znalazłyby się Garbage, R.Williams i Shakira. Gdzie byłaby jakaś lista przebojów z normalnymi prowadzącymi. Czasem jakiś dokument albo koncert.
Tak niewiele mi potrzeba, a jednocześnie tak bardzo jest to niemożliwe.
Zobacz także
Newsy 644V  
0

Korn zagra z byłym perkusistą?

rf | 22 lutego 2019
Newsy 219V  
0

Trasa hologramu Amy Winehouse przełożona

rf | fot. Rama | 21 lutego 2019
© 2013-2019 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group