terazmuzyka.pl
Newsy 4105V  
rf | 31 maja 2020
45

Steve Vai o stylu gry Kurta Cobaina: Czy Kurt był wirtuozem?

Jeden z najsłynniejszych gitarzystów świata przeanalizował styl gry Kurta Cobaina.

Steve Vai należy do najbardziej cenionych gitarzystów świata. Jego styl gry podziwiany jest przez wielu, a jego dorobek oprócz płyt solowych obejmuje także współpracę z takimi artystami jak Frank Zappa czy Ozzy Osbourne. W wywiadzie dla „Ultimate Guitar” Vai powiedział, dlaczego twórczość Nirvany i styl gry Kurta Cobaina były takie wyjątkowe.

Steve Vai mówi:

Kurt tworzył taką muzykę, jaką chciał. Kiedy słyszę go i jego zespół, nie wiem jak dobrze znał teorię muzyki, ale posiadał wystarczającą technikę, żeby przekazać to, co chciał. Nie był wirtuozem, ale nie musiał nim być. (...)

Wiele lat spędziłem na ćwiczeniu skal i wirtuozerskich riffów, tymczasem on przekazywał treść za pomocą trzech akordów. Podobnie jest z Billiem Joe Armstrongiem. Wystarczy że muśnie struny, a jest w tym wirtuozeria, bo brzmi jak cała orkiestra. Kurt też taki był.

Wiele osób może twierdzić, że nie był wirtuozem, ale doskonale rozumiał, co robi. Znalazł swoją strefę komfortu, swoją technikę.


REKLAMA

W sprzedaży jest już majowo-czerwcowy numer „Teraz Rocka”. Piszemy w nim między innymi o: Pearl JamDanzig, Judas Priest, Queen, Elektrycznych Gitarach, Katatonii i wielu innych.

Pismo dostępne jest również w naszym sklepie internetowym – pamiętaj, zamówienie pisma w sieci to obecnie najbezpieczniejsza i jednocześnie najwygodniejsza forma zakupu!

[ZAMÓW TERAZ]

Komentarze (45)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
Potas [188.147.***.***] dodano: 31.05.2020, 13:14 #1
Ja tam wolę Kurta niż jakiś Malmstemów z przerośniętym ego. Kurt w przeciwieństwie do nich nie stosował overplayingu przy graniu solówek. Grał prosto ale każdy dźwięk był na swoim miejscu. Ładnie też improwizował solówki np. Sappy wersja koncertowa luty 94
Swell [2.204.***.***] dodano: 31.05.2020, 13:48 #2
Co to w ogóle za pytanie :czy Cobain był wirtuozem? Nie o wirtuozerię chodziło w muzyce Nirvany. Chodziło o przekazanie pewnych treści, uczuć nurtujących ówczesne pokolenie, a do tego nie potrzeba wybitnych umiejętności instrumentalnych (patrz również punk) , tylko umiejętności utożsamiania się z ową generacją, trafienia w nerw tamtego pokolenia
Pokaż odpowiedzi (1)
Five Fingers Fist Fuck [79.175.***.***] dodano: 31.05.2020, 19:18 #4
Cobain był 100 razy więcej warty niż wszystkie Vaie i Satrianie razem wzięte. Zresztą nie tylko on. Obaj gitarzyści Pearl Jam, Jerry Cantrell, oni wszyscy grali/grają bardzo intuicyjnie, z naturalnym feelingiem, a nie wyuczoną matematycznie dokładnością. To samo dzieje się w przypadku Troya van Leeuwena, czy Thrustona Moora. Vai czy Satriani przy całej swojej wirtuozerii i mimo niej nigdy tak nie zagrają.
Pokaż odpowiedzi (11)
Denys [217.96.***.***] dodano: 31.05.2020, 20:03 #16
cobain to totalne beztalencie, nie potrafił śpiewać ani grać, ale dzieciaczkom się podobało bo był tak samo beznadziejny jak oni, jeszcze tylko czegoś ostrego brakowało, ale ci od emo już później o to zadbali.
Pokaż odpowiedzi (4)
Franek [188.147.***.***] dodano: 31.05.2020, 20:36 #21
Dajcie już spokój z tym ćpunem!
Pokaż odpowiedzi (2)
stary glon [68.183.***.***] dodano: 31.05.2020, 20:52 #24
Longin ty stary ćpunie leki wziąłeś??? Idź lepiej Dyniaka posłuchaj, chociaz to też ćpun, bo trawe palił.
Szakal228 [89.67.***.***] dodano: 31.05.2020, 22:09 #25
Komentarze typu jebać ćpuna nic nie wnoszą, są dziecinne i bezcelne. Kurt nie jest wirtuozem, lecz jego muzyka wielu osobom wpadała w ucho i to się liczy.
Astro 72 [5.173.***.***] dodano: 01.06.2020, 06:45 #26
Porównanie Vai a do Cobainana nie ma sensu.
Kazdy z nich włożył coś do muzyki.Cobain w zasadzie był bardzo słabym gitarzystą, jednak to prawda, że zapisał się w historii rocka i za to go ludzie pamiętają.Wirtuozi typu Satriani i Vai podążają własną ścieżką rozwoju technik gitarowych i mają swoją przestrzeń w muzyce.I nie ma co pisać o umiejętnościach tych dwóch jakże odmiennych muzykach tak jak nie ma sensu mówić który samochód jest lepszy? Fiat 126 P czy Lamborgini?.Ci pierwsi zawsze będą uważać fiata za najlepszy wóz na świecie bo mają po prostu do niego stosunek emocjonalny .
Mariusz [89.64.***.***] dodano: 01.06.2020, 07:18 #27
"Mała" uwaga. Vai grał z Lee Rothem , Coverdalem ale z Osbournem chyba nie
Pokaż odpowiedzi (1)
Max [188.146.***.***] dodano: 01.06.2020, 08:20 #29
Dla mnie był wirtuozem kłamstw i ściemy. Come as you are, napisał na płycie, że jego muzyka, a to Eightys Killing Joke. Disrespect.
Pokaż odpowiedzi (1)
Jacqu [85.198.***.***] dodano: 01.06.2020, 13:26 #31
Do wszystkich "znawców". Miliony ludzi na całym świecie nie mogło się mylić. Douczcie się kim był Kurt. https://www.youtu(...)nWc-sFd0
Vampirro dodano: 01.06.2020, 16:16 #32
Nie lubię grunge'u, bo (podobnie jak punk) reprezentuje większość rzeczy, których w rocku nie lubię: amerykański do bólu, niedbale wykonany, niskie umiejętności muzyków (a przynajmniej granie jakby mieli niewielkie umiejętności - nie wnikam w szczegóły), przedkładanie treści ponad formę - niewielu podziela mój punkt widzenia, ale ujmę to tak: gdyby Cobain był wirtuozem, Nirvana byłaby w moim mniemaniu może nawet świetnym zespołem.
Pokaż odpowiedzi (11)
Nija Saix [151.18.***.***] dodano: 01.06.2020, 18:43 #44
Był i jest moim wirtuozem i magicznie potrafi wprowadzić mnie w nastrój w jaki On chce i jaki mi odpowiada.
Robo [178.37.***.***] dodano: 01.06.2020, 19:55 #45
Większość z osób pisząca negatywnie o zespole nie powinna tak dużo pisać o muzyce. Niestety takimi tekstami raczej nie zachęcacie do słuchanie koncepcyjnych albumów studyjnych. Jeśli chcecie kogoś obrazić, to może lepiej piszcie na portalach politycznych np. o wyborach, o podwyższaniu podatków bądź o podwyższaniu dotacji dla partii itp.