terazmuzyka.pl
Teraz Rock 876V  
rf | fot. Jan Mehlich | 5 marca 2019
1

Tadeusz Nalepa dla „Teraz Rocka” o życiu muzyka w latach 70. [WYWIAD]

Wczoraj, 4 marca, minęła dwunasta rocznica śmierci Tadeusza Nalepy. W marcowym numerze „Teraz Rocka” publikujemy wywiad z artystą.

Tadeusz Nalepa wraz z zespołem Breakout był pionierem bluesa i blues rocka w Polsce. Płyty „Na drugim brzegu tęczy”, „70a” i „Blues” przeszły do historii polskiego rocka, a jego zespół, w którym śpiewała jego ówczesna partnerka, Mira Kubasińska, zapisał się jako jeden z najważniejszych w historii rodzimego rocka.

Po rozpadzie Breakoutu, Nalepa rozpoczął działalność solową, którą prowadził aż do swojej śmierci w marcu 2007 roku.

W marcowym numerze „Teraz Rocka” publikujemy wywiad z Tadeuszem Nalepą, który Wiesław Weiss przeprowadził w 2000 roku (przy okazji wydania płyty „Zerwany filmNalepy), ale który nigdy wcześniej nie został opublikowany.

Tadeusz Nalepa opowiada w nim o swojej karierze, o swoich relacjach z żoną Grażyną Dramowicz, ale też o przygodach muzycznych w krajach bloku wschodniego, gdzie polskie zespoły miały status mega gwiazd. Nie zabrakło też anegdotek, a o statusie Nalepy w krajach Związku Radzieckiego, świadczy choćby ta wypowiedź:

Dla dziewczyn ze Związku Radzieckiego byliśmy ludźmi z Zachodu, a poza tym artystami. Niesamowita atrakcja. I rzeczywiście, od dziewczyn głowa bolała! Poznałem tam kilka naprawdę pięknych Ukrainek. Mało kiedy u nas w Polsce takie panny widziałem. No, wprawdzie modelki, ale... Przyszły się paznakomić, zapukały, proszę bardzo... Piękne to były czasy, fakt. Chociaż podczas wyjazdów na Zachód dużo więcej się działo – tam był większy luz niż u Ruskich. Bo co z tego, że dziewczyny swobodne, jak tam każda etażowa, czyli kobieta, która pilnowała piętra, to milicjantka!

Cały wywiad z Tadeuszem Nalepą możecie przeczytać w marcowym numerze „Teraz Rocka” dostępnym w kioskach, naszym sklepie i w formie e-wydania.

Komentarze (1)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
Mariner1 [213.77.***.***] dodano: 06.03.2019, 11:22 #1
Wspaniały muzyk, znakomity kompozytor. Jeden z najwybitniejszych w historii polskiego rocka.
Szkoda, ze płyta "Pożegnalny Cyrk" z Izą Trojanowską jest w zasadzie niedostępna, poza tym dyskografia jest wciąż na rynku i polecam wszystkim tę muzykę.
Zobacz także
© 2013-2020 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group