terazmuzyka.pl
Newsy 3874V  
rf | 23 lutego 2018
3

The Rolling Stones w Polsce: Warszawa i Chorzów

W 2018 roku The Rolling Stones ponownie zagrają w Polsce. Przypominamy z tej okazji ich dotychczasowe wizyty w naszym kraju.

The Rolling Stones do tej pory wystąpili w Polsce trzykrotnie, dając w sumie cztery koncerty. W 2018 roku do tej listy dojdzie jeszcze jeden.

The Rolling Stones zagrają w Polsce. Poznaj daty koncertów europejskiej trasy

Każdy koncert The Rolling Stones w Polsce budził dużo emocji. Przypomnijmy je po kolei.

13 kwietnia 1967, Warszawa, Sala Kongresowa

The Rolling Stones dali w Sali Kongresowej 13 kwietnia 1967 roku dwa koncerty jednego dnia. Grupa odwiedziła nas w ramach krótkiej europejskiej trasy i był to jej pierwszy koncert po tej stronie Żelaznej Kurtyny. Tak o kulisach pierwszego pobytu The Rolling Stones w Polsce pisaliśmy w numerze miesięcznika „Teraz Rock” z kwietnia 2017 roku:

13 kwietnia muzycy postanowili pospacerować w okolicy hotelu [Orbis-Europejski w Warszawie]. Nie trwało to długo – Wyman wspomina, że zostali zawróceni przez funkcjonariuszy w cywilnych ubraniach. Korpolewski przytacza w książce „The Rolling Stones Warszawa ‘67” swoją rozmowę z Jaggerem: „Zrobiłem wielkie oczy, gdy powiedział mi, jak to po południu wszedł z hotelu, by dojść do ulicy Chmielnej. Przecież cały Europejski był obstawiony. Stał kordon milicji i nikogo nie przepuszczano” (...)

Następnie muzyków czekała konferencja prasowa. Karewicz: „Odbyła się w narożnej salce nad kawiarenką. Miała taki przekomarzający się charakter – podobnie jak inne konferencje Rolling Stonesów, które później w życiu widziałem. I nic tam specjalnego do zapisania i zapamiętania nie było – poza krótkimi, celnymi odszczekiwaniami się muzyków. Na sali był dziennikarz Daily Mirror i miałem wrażenie, że to zostało zrobione troszkę dla niego, żeby mógł przesłać relację teleksem do swojej redakcji”. (...)

Po wszystkim brytyjska ekipa pojechała do Sali Kongresowej. Podczas próby dźwięku pojawił się poważny problem techniczny. Gdy Brian Jones podłączył swoje organy Vox do kontaktu, jego kształt skojarzył mu się z gniazdami w Ameryce. Przestawił więc napięcie na 110 wolt. Swojskie 220 natychmiast spaliło mu sprzęt, a najbliższy można było kupić w Berlinie Zachodnim.

Na temat obu koncertów narosło wiele mitów, dziś nie wszystkie da się już zweryfikować. Czy The Rolling Stones za zarobione pieniądze postanowili zakupić wagon polskiej wódki, ale przerazili się wysokiego cła, jakie musieliby zapłacić? Niezależnie, czy prawdziwe, takie historyjki dodają pikanterii tamtej wyjątkowej wizycie.

Prawdopodobna setlista:

 1. Paint It Black
 2. 19th Nervous Breakdown
 3. Lady Jane
 4. Get Off of My Cloud
 5. Yesterday's Papers
 6. Under My Thumb
 7. Ruby Tuesday
 8. Let's Spend the Night Together
 9. Goin' Home
 10. (I Can't Get No) Satisfaction

Fragmenty tamtych koncertów zarejestrowała Polska Kronika Filmowa.

14 sierpnia 1998, Chorzów, Stadion Śląski

Na kolejną wizytę The Rolling Stones trzeba było czekać aż 31 lat. Grupa przyjechała w innym składzie niż w 1967 roku – bez Billa Wymana i Briana Jonesa, ale z Ronniem Woodem.

Stadion Śląski w Chorzowie był wówczas jedynym stadionem w naszym kraju, który mógł pomieścić tak wielki show, a mowa o gigantycznej scenie transportowanej przez dziesiątki ciężarówek. Jedną z atrakcji był wysuwany most, który w połowie koncertu poprowadził muzyków na małą scenę, umieszczoną pośrodku stadionu, na której wykonali trzy utwory. Zespół przyleciał do Polski z Moskwy, gdzie trzy dni wcześniej dał swój pierwszy koncert w Rosji. Grupa zakwaterowała się w Warszawie, skąd w dniu koncertu udała się do Chorzowa. Przed The Rolling Stones wystąpił Dżem, a koncert gwiazdy rozpoczął się o 21:30 i trwał do północy.

Setlista:

 1. Satisfaction
 2. Let's Spend The Night Together
 3. Flip The Switch
 4. Gimme Shelter
 5. Anybody Seen My Baby
 6. It's Only Rock'n Roll
 7. Saint Of Me
 8. Out Of Control
 9. Paint It Black
 10. Miss You
 11. You Don't Have to Mean It (Keith)
 12. Wanna Hold You (Keith)
 13. Little Queenie (center stage)
 14. You Got Me Rocking (center stage)
 15. Like A Rolling Stone (center stage)
 16. Sympathy For The Devil
 17. Tumbling Dice
 18. Honky Tonk Women
 19. Start Me Up
 20. Jumping Jack Flash
 21. Brown Sugar (encore)

Koncert został profesjonalnie zarejestrowany i wyemitowany niemal w całości przez telewizję Polsat.

25 lipca 2007, Warszawa, Służewiec

Tego koncertu miało nie być. Gdy The Rolling Stones ogłosili daty koncertów europejskiej trasy, w tym miejscu widniał koncert w Kijowie. Kilka tygodni później okazało się jednak, że organizatorzy nie dogadali się ze stroną ukraińską i koncert przeniesiono do Warszawy.

Jego los jednak ponownie zawisł na włosku, gdy kilka dni wcześniej doszło do wypadku polskiego autokaru pod Grenoble, w którym zginęło 26 osób, a dzień koncertu był objęty żałobą narodową. Ostatecznie koncert odbył się zgodnie z planem, a organizator i muzycy uczcili tragedię minutą ciszy.

Tym razem The Rolling Stones promowali wydany w 2005 roku album "A Bigger Bang" i przyjechali z ogromną konstrukcją, której integralnym elementem była ruchoma scena, wysuwana prosto w tłum.

Setlista:

 1. Start Me Up
 2. You Got Me Rocking
 3. Rough Justice
 4. Ain't Too Proud To Beg
 5. Love Is Strong
 6. You Can't Always Get What You Want
 7. Midnight Rambler
 8. I'll Go Crazy
 9. Tumbling Dice
 10. You Got The Silver (Keith)
 11. I Wanna Hold You (Keith)
 12. Miss You (to B-stage)
 13. It's Only Rock'n Roll (B-stage)
 14. Get Off Of My Cloud (B-stage)
 15. Honky Tonk Women (to main stage)
 16. Paint It Black
 17. Jumping Jack Flash
 18. Brown Sugar
 19. Satisfaction (encore)

Niestety, nie wszystkie koncerty The Rolling Stones w Polsce doszły do skutku. Zaplanowany na 18 czerwca 2006 roku koncert na warszawskim Bemowie został odwołany po tym, jak gitarzysta Keith Richards doznał urazu czaszki podczas wakacji na Fidżi i wymagał kilkutygodniowej hospitalizacji.

8 lipca 2018, PGE Narodowy, Warszawa

The Rolling Stones ponownie wystąpią w Warszawie. Grupa zagra na zakończenie kolejnej europejskiej trasy na Stadionie Narodowym, 8 lipca 2018 roku. Bilety już wkrótce trafią do sprzedaży.

Komentarze (3)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
Tomas71 dodano: 25.02.2018, 19:29 #1
Wygląda jak zapowiedź koncertów a tu.. De, U, Pe i A :(
Kokka [178.217.***.***] dodano: 26.02.2018, 10:55 #2
Wygląda jak zapowiedź dodatkowego koncertu w Chorzowie. Zagrywki niczym z wp/onet. Ja pierdziele jak można tak na psy schodzić.
terefere [83.26.***.***] dodano: 26.02.2018, 12:06 #3
oficjalna zapowiedź: Jul 08 – Warsaw - Narodowy
© 2013-2018 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group