terazmuzyka.pl
Na stronie 1163V  
mg | 29 lipca 2018
3

Wiesław Królikowski o Korze: miała samorodny, ale wszechstronny talent wokalny

Zmarłą wczoraj wokalistkę zespołu Maanam, Korę Jackowską, wspomina zastępca redaktora naczelnego „Teraz Rocka” Wiesław Królikowski

Zmagająca się przez ostatnie lata z chorobą nowotworową Kora zmarła wczoraj, 28 lipca w swoim domu w Bliżowie. Artystka zyskała ogromną popularność jako wokalista i autorka tekstów zespołu Maanam.

Zastępca redaktora naczelnego miesięcznika „Teraz Rock”, Wiesław Królikowski, śledził rozwój zespołu Maanam i Kory od samego początku, o czym wspomniał w opublikowanym na swoim blogu tekście poświęconym zmarłej artystce:

Po raz pierwszy rozmawiałem z Korą w październiku 1978 roku, po świetnym, intrygującym koncercie Maanamu w galerii warszawskiego Teatru Studio. Wtedy jeszcze – koncercie akustycznym składu Jackowski-Kora-Porter. Ale już było krzyczane-szeptane Stoję, stoję, stoję… Kora już zaczynała być tą niesamowitą wokalistką, jej spółka autorska z Markiem Jackowskim już startowała…

- napisał Królikowski, i kontynuował:

Kora z początku mówiła zadziornym tonem, lecz potem już sympatycznie zapytała, jakiej muzyki lubię słuchać (ona na przykład bardzo lubiła Doorsów, Lou Reeda i Boba Marleya). Biła od niej wielka energia. Jackowski z kolei robił wrażenie rozmedytowanego, jakby kogoś z trochę innego wymiaru, lecz też najwyraźniej miał nadzieję, że czeka ich estradowa kariera.

Redaktor rozmawiał z Korą i Markiem Jackowskim również w 1980 roku, gdy ich kariera nabrała rozpędu po występie w Opolu:

Moje następne spotkanie z Korą i Markiem zaowocowało już dużym artykułem-wywiadem, opublikowanym w „Jazzie” jesienią 1980 roku. Rozmawialiśmy po występie „właściwej”, elektrycznej, pięcioosobowej inkarnacji grupy na festiwalu opolskim. Po występie, podczas którego swym Boskim Buenos ekipa Marka i Kory wstrząsnęła krajowym światkiem rozrywki. To była eksplozja rocka i nowoczesności, która zapoczątkowała imponujący artystyczny odlot Maanamu. Zespołu, który nagrał wiele świetnych płyt i już do końca swej działalności, przez blisko 30 lat, miał należeć do ścisłej czołówki rodzimej muzyki rockowej.

Na blogu pojawiło się wspomnienie ostatniego wywiadu, jaki Królikowski przeprowadził z Korą – w grudniu 2015 roku:

Gdy przeprowadzałem z nią ostatni mój wywiad, który w grudniu 2015 roku trafił do „Teraz Rocka”, wiodącym tematem był wydany wtedy retrospektywny album Maanamu, Miłość jest cudowna. W trakcie długiej rozmowy w pewnym momencie dodała na temat znaczenia tego zespołu: Twórczo pokazał naszą parę. W takim samym stopniu stworzył Marka, jak i mnie. Podczas tego wywiadu zdarzyło się jej bodaj dwukrotnie napomknąć o chorobie, która wyłączyła ją z uprawiania muzyki. Ale w autoryzacji to usunęła. Tej strasznej choroby, niestety, nie udało jej się pozbyć. Zostały nagrania i wspomnienia. Chociaż tyle.

Cały tekst do przeczytania na blogu Wiesława Królikowskiego.

Komentarze (3)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
FOK [94.254.***.***] dodano: 20.02.2019, 11:25 #1
Kora była by nikim bez Marka. Marek bez Kory? Na pewno lata 90-te były by dla Maanamu bez niej lepsze.
Paweł K. [156.17.***.***] dodano: 21.10.2019, 13:41 #2
Tak, miała kobita talent, głos, ikrę; każda piosenka Maanamu to był przebój a to duża sztuka tak zrobić.
Piotr Grembowicz [156.17.***.***] dodano: 28.11.2019, 17:29 #3
Kora, gdzie jesteś?!
Zobacz także
© 2013-2020 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group