terazmuzyka.pl
Newsy 16941V  
mg | 8 sierpnia 2018
41

Wojciech Mann pożegnał Korę. Jego słowa spotkały się z krytyką

Dziś odbyły się uroczystości pogrzebowe Kory, zmarłej niedawno wokalistyki Maanam. Na Cmentarzu Powązkowskim pojawiła się rodzina artystki, a także jej przyjaciele i fani.

Pierwsze przemówienie podczas uroczystości pogrzebowych Kory wygłosił Wojciech Mann, dziennikarz od lat związany z III Programem Polskiego Radia i przyjaciel artystki. Jego słowa wywołały spore poruszenie, ponieważ wspominał artystkę w kontekście przemian politycznych w Polsce:

Dane jej było żyć w okresie różnych faz naszego kraju. Na początku był komunizm, potem był komunizm z ludzką twarzą, potem były różne turbulencje, potem była Solidarność, stan wojenny, demokracja, a wreszcie parodia demokracji. I przez wszystkie te okresy Kora szła z podniesioną głową i z jasnymi poglądami

– powiedział Mann i wywoła spore poruszenie wśród internautów, którzy mogli śledzić uroczystości pogrzebowe w sieci.

Leszek Grabowski napisał:

Podobnych komentarzy w serwisach społecznościowych można znaleźć znacznie więcej.

Podczas ostatniego pożegnania na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach Korze towarzyszył spory tłum fanów jej twórczości, którzy postanowili swoją obecnością oddać jej hołd. Wśród uczestników pogrzebu byli również Igor Herbut czy Stan Borys.


Kora najlepiej znana była jako wokalistka i autorka tekstów zespołu Maanam, stworzonego w 1975 roku przez Marka Jackowskiego i Milo Kurtisa, początkowo inspirującego się muzyką dalekiego wschodu, później będącego jednym z najważniejszych przedstawicieli post punku i nowej fali w Polsce.

Maanamem zadebiutowała płytą „Maanam” w 1981 roku z takimi utworami jak „Stoję, stoję, czuję się świetnie” i „Boskie Buenos”. Porwała także swoją charyzmą publiczność w Opolu. Z zespołem odniosła duży sukces. Maanam stał się jednym z najważniejszych przedstawicieli polskiego rocka lat 80. i 90., mimo że miał kilka przerw w działalności i zmian składu.

Ostatnią płytę z Maanamem wydała w 2004 roku pod tytułem „Znaki szczególne”. Wcześniej prowadziła już działalność solową, występowała też z zespołem Pudelsi. Jej ostatnia solowa płyta ukazała się w 2011 roku pod tytułem „Ping Pong”. Kora chętnie też występowała w różnych programach telewizyjnych, była między innymi jurorką programu „Must Be The Music”.

Kilka lat temu poważnie zachorowała na chorobę nowotworową.

Komentarze (41)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
Sławomir Borewicz [178.235.***.***] dodano: 08.08.2018, 13:10 #1
A piSsim sekciarzom można przy każdej okazji krytykować Nasz Kraj, obrzucać inwektywami ludzi o innych poglądach !? A jak zachowywali się nie raz na cmentarzu podczas uroczystości rocznicy Powstania Warszawskiego, gwiżdżąc, bucząc. O neofaszystach paradujących na Jasnej Górze i w rocznicę Powstania nie wspomnę! Tą pseudowładzę i sposób w jaki rujnują Mój Kraj trzeba piętnować na każdym kroku i przy każdej okazji, może wtedy choć jeden matoł pogrążony w chocholim tańcu się przebudzi i przejrzy na oczy !!!
Pokaż odpowiedzi (8)
naryh [83.26.***.***] dodano: 08.08.2018, 13:21 #10
i znowu ból tyłka,do niemiec chłopaczku jak się nie podoba!!!
Pokaż odpowiedzi (1)
Alina [31.0.***.***] dodano: 08.08.2018, 14:09 #12
Skąd przekonanie, że można innych wyganiać z kraju. Gdzie to się nabywa takie uprawnienia? Pewnie w Zadufanym Pyszałkowie koło Głupawki.
pyrlandczyk [83.11.***.***] dodano: 08.08.2018, 14:15 #13
Polityka, polityka tu wojenna gra muzyka...
STAN [37.47.***.***] dodano: 08.08.2018, 14:51 #14
Mann, nie ić tą drogą i nie niszcz swojego kraju. Tracisz u mnie zaufanie.
Pokaż odpowiedzi (5)
Nick [94.254.***.***] dodano: 08.08.2018, 15:05 #19
Borewicz skończ z wyzwiskami, bo znowu będziecie narzekać, ze mowa nienawiści wokół, a sami ją uskuteczniacie.
Marceli Szpak Dziwi Się Światu [77.113.***.***] dodano: 08.08.2018, 15:54 #20
Wszystko to było piękne. Kora była wyjątkową piosenkarką rockową. Cud, że ją mieliśmy (oczywiście i jej zdarzały się słabsze momenty np. płyta z Pudelsami). Oprócz tych politycznych tekstów Środy i Manna. Parodia demokracji? Demokrację mamy pełną gębą. Jeszcze powinniście założyć jej koszulkę z napisem Konstytucja. brrr.
Pokaż odpowiedzi (1)
Oby oby [94.254.***.***] dodano: 08.08.2018, 16:35 #22
Pi...Lucy a co będziecie robić jak już wszystkich przegnacie do Niemiec.
Kazuar [94.254.***.***] dodano: 08.08.2018, 17:04 #23
Sam jest parodią dziennikarza i pływakiem, który ciągnął kasę od wszystkich kolejnych władz i systemów. Ostatnio pozaziemskiego - Saturna, gdzie "bezstronnie" zachwala sprzęt AGD.
Pokaż odpowiedzi (2)
Aleck [188.146.***.***] dodano: 08.08.2018, 17:48 #26
Nie mam pojęcia, po co takie słowa na pogrzebie. Żal mi prawie , że sąsiadki, pamiętam jak przychodziła do mojej mamy do sklepu. Dla mnie jej zespół i ona sama była kimś w rodzaju guru. Kocham jej muzykę i podejście do świata. Jeszcze raz żal. Łącze się w smutku z rodziną Kory.
Zwykly [92.40.***.***] dodano: 08.08.2018, 21:42 #27
Zabawne jest to ze kazdy inteligentniejszy czlowiek taki jak Mann np zle ocenia dzisiejsza klike u wladzy a im schodzimy nizej tym poparcie dla tej bandy rosnie . Czy to nie znamienne ?
Coolkillah [94.254.***.***] dodano: 08.08.2018, 22:02 #28
Skąd te kmioty pisiorowe wyłażą? Mówią mi że jestem drugiego sortu, że orzeł nie mój. Według mnie to tych chujkow jest mniej i propagandę szerzą, żeby wydawało się odwrotnie. Orzel jest tak samo mój a nawet więcej bo tępy nie jestem. A Mann zawsze był inteligentny i jest nadal . Na szczescie ludzie tacy jak on rozumieją o co chodziło. Tylko te jełopy nadal nie zrozumiały i nie zrozumieją. Jakby była tu już Rosja a Putin pisałby że kocha wielką Polskę to te bezmuzgi bu uwierzyły.
Nieobecny [94.251.***.***] dodano: 08.08.2018, 22:41 #29
A ile ona kasiury brała za jurorke gluptasy wynoscie dalej na piedestaly cwaniaków tak jak np gestrelowa tą od gotowania a gdzie zwykły Kowalski?
Pokaż odpowiedzi (1)
Nieobecny [94.251.***.***] dodano: 08.08.2018, 22:47 #31
Pytam się gdzie jest mój komentarz wy złodzieje
Pokaż odpowiedzi (1)
Sara [188.125.***.***] dodano: 08.08.2018, 23:20 #33
Cud że nikt nie powiedział że Kora odeszła na znak protestu przeciwko państwu PIS i że umierajac wolajac: konstytucja konstytucja!!!!
Gość [65.78.***.***] dodano: 09.08.2018, 11:47 #34
A mnie się bardzo podobało...
Brawo Panie Mann
Bo Kora taka była... niesprzedajna.
Sławomir Borewicz [178.235.***.***] dodano: 10.08.2018, 00:55 #35
Możecie sobie tylko szczekać pisowskie pieski i dypowlazy. Was czas przeminie niczym pierd grubasa po bigisie. A wtedy zaczniecie wyścig żeby zdarzyć schować sie pod kamień spod którego udało wam się wypelznac na 5 minut żeby zobaczyć jak wygląda prawdziwy swiat i niestety tylko w waszym przypadku głośno beknac po polskiej nie koniecznie świeżej kiełbasę. A teraz możecie mnie pocałować w gwizdek. Żegnam i spieszcie się pod kamień żeby was nikt przez przypadek nie zadepral po drodze.
Pokaż odpowiedzi (1)
Hmmmm [77.115.***.***] dodano: 11.08.2018, 00:10 #37
A może po prostu Mannowi chodziło o to że bez względu na to co się działo w Polsce, jak wyglądała i wygląda codzienna rzeczywistość , jak się w niej żyło i żyje, z czym i jakie pojawialy sie problemy przez lata jej kariery Kora zawsze była niezależna i żyła według swoich własnych zasad i prawd... to tak jakby Mann przedstawiał mi obraz z szarym tłem na którym widać pięknego kolorowego i wolnego ptaka.... ja tak to odczytuje ale każdy widzi inaczej....
Dariusz [37.47.***.***] dodano: 11.08.2018, 09:03 #38
Prawo do wypowiedzi ma każdy. Ciekawe są nie komentarze, ale podpisywanie się cudzymi nazwiskami lub pseudo. Ktoś podpisuje sie Borewicz, a pisze z błędem.
Pokaż odpowiedzi (1)
Realista [77.253.***.***] dodano: 11.08.2018, 15:43 #40
Szkoda że nikt jej nie podziękował że nie będzie już publicznie wygłaszała farmazonów i myślała że jest mądra. Dziękuję ci KORA Uśmiech
Rolnik [37.47.***.***] dodano: 11.08.2018, 21:01 #41
Manna możecie uniknąć w pompę !!!