terazmuzyka.pl
Newsy 2256V  
rf | fot. Robert Drózd | 18 września 2018
19

Wojciech Wojda (Farben Lehre) o polityce: Czy muzycy nie mają swojego zdania?

Farben Lehre powraca z nową, zaangażowaną płytą „Stacja wolność”. Sprawdźcie, co ma do powiedzenia lider grupy, Wojciech Wojda.

Farben Lehre powraca po kilku latach przerwy wydawniczej z albumem „Stacja wolność”. W tekstach jak zwykle znajdziemy wiele odniesień do obecnej sytuacji politycznej w Polsce i na świecie. Opowiada nam o nich lider i wokalista grupy, Wojciech Wojda.

Foo Fighters i polityka? Dave Grohl stawia sprawę jasno

W wywiadzie dla „Teraz Rocka” Wojciech Wojda tłumaczy to zaangażowanie:

Myślę, że muzyka walcząca, niepokorna, czy jak ktoś woli: punkowa, musi być zaangażowana. No i w takich czasach, w jakich mamy przyjemność, lub nieprzyjemność, funkcjonować, należy mówić o tym, co nas boli, niepokoi, czy – za przeproszeniem – wkurwia. Rzeczywistość jest taka, a nie inna i szczerze mówiąc nie za bardzo jest się z czego śmiać. Myślę, że w tej chwili wszyscy muzycy walczący są poniekąd w dobrej sytuacji, bo wreszcie jest o czym śpiewać. Był moment zastoju, w kraju zrobiło się w miarę normalnie, aż tu nagle spadło na nas wszystkich to, co spadło. Nigdy w życiu nie napisałem tak szybko tylu ważnych – w moim odczuciu – tekstów, co na tej płycie. Muzyka punkowa zawsze wypowiadała się na tematy bieżące. Nie tylko zresztą punkowa. Na przykład ostatnio w trakcie koncertu w Polsce o sytuacji w naszym kraju wypowiedział się Roger Waters, co wywołało wielkie poruszenie. Toczą się spory, czy muzycy powinni się na tematy polityczne wypowiadać, a ja pytam: niby dlaczego nie? Czy muzyka jest głucha i niema? Czy muzycy nie widzą, nie czują i nie mają swojego zdania?

Cały wywiad z Wojciechem Wojdą możecie przeczytać we wrześniowym numerze „Teraz Rocka”, dostępnym w naszym sklepie internetowym oraz e-Kiosku.

Płyta „Stacja wolność” Farben Lehre jest już w sprzedaży, a promuje ją teledysk do utworu tytułowego, który możecie obejrzeć poniżej.

Komentarze (19)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
Szara Materia [83.26.***.***] dodano: 18.09.2018, 10:22 #1
a czy politycy wpierniczją ci się koleś w twoją muzyke?mówią ci co masz nagrywać a czego nie? wypowiadają się na temat hip hopu,reagge, punku,metalu czy ogólnie rocka? jak ta dana muzyka powinna brzmieć, jak ludzie którzy jej słuchają powinni wyglądać i się zachowywać? nie rozumiem tego czegoś, trzeba było zostać politykiem a nie muzykiem, ja oczekuję muzyki od muzyków a nie politykowania,to tak jakby informatyk czy konserwator zabytków wymądrzał się na temat chirurgi plastycznej czy innej, podążaj według własnego zawodu a nie wypowiadaj się na tematy o których nie masz zielonego pojęcia ,w przeciwnym razie odłóż gitarkę,bas czy inny instrument i zapisz się na konkretne studia, jak zdasz to idź do kongresu, czy załóż sobie jakąś partię,i oczywiście kup sobie jeszcze garnitur,bo w glanach i skórze to raczej słabo tam wchodzić do tych wszystkich politykierów.
Pokaż odpowiedzi (11)
Punk77 [195.176.***.***] dodano: 18.09.2018, 20:37 #13
WW pozuje na antysytemowca a to zwykłe resortowe dziecko
Pokaż odpowiedzi (3)
Andrzej [94.254.***.***] dodano: 20.09.2018, 13:04 #17
Dokładnie, cieszy mnie tytuł płyty, że Wojtek popiera Wolność Uśmiech
anka [89.64.***.***] dodano: 20.09.2018, 20:02 #18
"Codziennie rano, kiedy wstaje, jem śniadanie
Media mi mówią, że mieszkam w terrorystanie..."
Pradawny [94.254.***.***] dodano: 21.09.2018, 20:01 #19
Było normalnie a nie jest? Tzn konkretnie to czemu Panu jest nagle źle? Co się wydarzyło w życiu, że nagła wolta i pozowanie na mędrca? Mniej medali? Medale nie na te piersi co trzeba? Przypomnę, że wiele sytuacji politycznych kreują dziennikarze albo sympatyzujacy z dziennikarzami politycy.
Komentarze (19 opinii) Skomentuj
Zobacz także
Newsy 3683V  
12

Robert Trujillo (Metallica) ocenia styl gry Cliffa Burtona i Jasona Newsteda

rf | fot. Carlos Rodríguez/Andes | 4 lipca 2020
Newsy 434V  
2

Robert Trujillo zapowiada nowe wydawnictwo Infectious Grooves

rf | fot. Carlos Rodríguez/Andes | 2 lipca 2020
© 2013-2020 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group