terazmuzyka.pl
Newsy 548V  
szy | 20 lutego 2017
0

Zespół Midnight Oil reaktywuje się

Słynna australijska grupa reaktywuje się. Wyruszy także w światowe tournee. 

Midnight Oil powracają po blisko 15-letniej przerwie. 2 grudnia 2002 wokalista, Peter Garrett, odszedł z zespołu, działalność została zawieszona. Grupa później dwukrotnie, w 2005 i 2009, reaktywowała się, ale zagrali wówczas wyłącznie charytatywne koncerty, które odbyły się w ich ojczyźnie – w Sydney, Canberze oraz Melbourne. 

Encyklopedia TerazRock.pl

Teraz grupa Midnight Oil ogłosiła światową trasę koncertową, a także zapowiedziała, że już niebawem, ukaże się wydawnictwo z niepublikowanymi materiałami.

Trasa „The Great Circle” rozpocznie się w kwietniu w Ameryce Południowej, a zakończy w październiku w Nowej Zelandii i rodzinnej Australii. W czerwcu oraz lipcu zespół zawita na Stary Kontynent. Niestety, w planach zabrakło naszego kraju. Midnight Oil za to zagrają blisko polskiej granicy - 25 czerwca wystąpią w Berlinie, a 21 lipca na Colours of Ostrava Festival. Łącznie zaplanowano 53 koncerty.   

Obecnie skład grupy wygląda następująco:

  • Peter Garrett (wokal, harmonijka ustna)
  • Rob Hirst (perkusja)
  • Jim Moginie (gitara, klawisze)
  • Martin Rotsey (gitara)
  • Bones Hillman (gitara basowa)

Garrett, Hirst, Mogine są w składzie od samego początku, Rotsey dołączył rok później (tzn. w 1977), najmłodszy stażem jest basista Hillman (od 1987). 

Grupa planuje także wydać trzy boxy, które będą zawierać około 14 godzin niepublikowanego materiału. Ukaże się 5 maja, zestaw będzie zawierać 4 płyty CD oraz 8 krążków DVD, jako miniatura zbiornika wodnego. Nie wiadomo na razie czy Midnight Oil zamierzają nagrać nowy, studyjny album, pierwszy od 2002 roku, wtedy ukazała się „Capicornia”.

Historia w pigułce

Zespół Midnight Oil powstał w 1976 roku. Nazwa grupy wywodzi się od dwóch angielskich powiedzeń: „burn the midnight oil” (uczyć się/pracować do późna w nocy) oraz „smells of the midnight oil” (poezja bogata w różnego rodzaju aluzje, skomplikowana pod względem języku). Swój debiutancki album, „Midnight Oil”, wydali jednak dopiero w 1978 roku. Na swoim koncie mają jedenaście studyjnych płyt. W 1987 roku wylansowali słynny przebój „Beds Are Burning”, który pochodzi z najbardziej znanego ich albumu „Diesel and Dust”. Teksty zespołu są zaangażowane politycznie, często opisują problemy społeczne w rodzimym kraju. Co ciekawe, wokalista Midnight Oil, po zawieszeniu działalności, poświęcił się polityce. W 2004 został wybrany do parlamentu australijskiego, reprezentował Partię Pracy (Garrett jest znany z lewicowych poglądów).   

Midnight Oil: „Beds Are Burning”

Komentarze - bądź pierwszy!
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
Zobacz także
Newsy 1078V  
6

Paul Di'Anno (eks Iron Maiden) czeka na operację: Przechodzę przez piekło

rf | fot. Silvio Tanaka - Expansão Cultural | 20 maja 2019
Newsy 3988V  
18

Krzysztof Cugowski o powrocie Budki Suflera: Tak nie może być

rf | fot. Piotr Bieniecki/fototeo.pl, CC BY-SA 3.0 | 18 maja 2019
Newsy 4655V  
26

Budka Suflera zapowiedziała powrót na scenę w zmienionym składzie

mg | fot. Piotr Bieniecki/fototeo.pl, CC BY-SA 3.0 | 17 maja 2019
© 2013-2019 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group