terazmuzyka.pl
Newsy 2945V  
szy | 5 lipca 2018
6

Zwyciężczyni Eurowizji może stracić tytuł. Splagiatowała znany rockowy utwór?

Czy zwycięska piosenka ostatniej edycji Eurowizji jest plagiatem? Jedna z wytwórni dopatrzyła się podobieństw do słynnej kompozycji formacji The White Stripes. Jeśli zarzut się potwierdzi, wokalistka Netta może pożegnać się z tytułem. 

W dniach 8-12 maja w Lizbonie odbył się 63. Konkurs Piosenki Eurowizji. Zwyciężczynią okazała się izraelska wokalistka Netta. Kompozycja „Toy” łącznie (od jurorów i telewidzów) otrzymała 529 głosów. Teraz nad artystką zawisły jednak czarne chmury, ponieważ wytwórnia Universal wystosowała oficjalne pismo o naruszenie praw autorskich.

Netflix zapowiedział film o historii Eurowizji

Koncern dopatrzył się podobieństwa do słynnej kompozycji z 2003 roku duetu The White Stripes„Seven Nation Army”. Jak poinformowała izraelska stacja telewizyjna Keshet TV, adresatami listu z pismem zostali autorzy piosenki, czyli Doron Mediale i Stav Berger. 

Przedstawiciele wytwórni uważają, że „Toy” posiada podobny rytm oraz harmonię. 

Już wcześniej, jeszcze przed samym konkursem, pojawiały się głosy ze strony dziennikarzy dotyczące takich skojarzeń. „Times of Israel” zacytował Bena Shaleva z gazety „Haarec”, który stwierdził:

Muzyka blisko przypomina „Seven Nation Army” The White Stripes. Miejmy nadzieję, że Jack White nie usłyszy tej piosenki przed konkursem Eurowizji, bo mógłby złożyć pozew. 

Jeśli utwór rzeczywiście zostałby uznany za plagiat, wokalistce najprawdopodobniej groziłaby dyskwalifikacja.

Poniżej możecie porównać oba utwory:

Pierwszy Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się w 1956 roku w Szwajcarii i od tamtej pory odbywa się on cyklicznie w kraju zwycięzcy poprzedniej edycji. 23 maja 2015 Eurowizja wpisana została do księgi rekordów Guinnessa jako najdłużej transmitowany coroczny konkurs muzyczny w historii.

Polska po raz pierwszy wystawiła swojego kandydata w 1994 roku. W tym roku nasz kraj reprezentowali Gromme, czyli DJ Andrzej Gromala, i Lukas Meijer, którzy jednak nie uzyskali wystarczającej aprobaty ze strony widzów i ostatecznie nie zakwalifikowali się do finału.

Komentarze (6)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
Dżek Białek [46.76.***.***] dodano: 05.07.2018, 15:35 #1
Ściągnęliście kawałek linii melodycznej. Tym razem wam daruję.
Vampirro dodano: 05.07.2018, 16:21 #2
Chciałem posłuchać i sprawdzić, ale to jest tak durne, że nie dałem rady więcej niż dziesięć sekund. Dlatego zapytam: serio jest podobne, czy to taka naciągana teoria?
Pokaż odpowiedzi (3)
Baś [89.64.***.***] dodano: 06.07.2018, 16:31 #6
Z bólem uszu, ale przesłuchałam uważnie tę gdakającą kobietę. Po wsłuchaniu się w przewodni potyw dostrzegłam podobieństwo, chociaż wg. mnie określenie 'plagiat' w tym przypadku jest mocno naciągane
Zobacz także
Newsy 641V  
0

Korn zagra z byłym perkusistą?

rf | 22 lutego 2019
Newsy 218V  
0

Trasa hologramu Amy Winehouse przełożona

rf | fot. Rama | 21 lutego 2019
© 2013-2019 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group