terazmuzyka.pl
Blog użytkownika macius22

Tarczyca to niewielkie gruczoł, które ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Jeśli coś z nią nie tak, na pewno w niedługim czasie to odczujemy. Często objawy, które świadczą o problemach z tarczycą ciężko wykryć, ponieważ podobne są do zwykłego przemęczenia. Pacjentka z chorą tarczycą będzie bowiem odczuwała senność, pogorszenie nastroju, a także zauważy u siebie problemy z masą ciała. Warto pamiętać o tym, że częstym objawem jest też pogorszenie pamięci. Bardzo łatwo takie symptomy więc pominąć. Nie powinniśmy więc tych symptomów bagatelizować, ponieważ brak troski o tarczycę może objawić się przykrymi konsekwencjami. Sprawdźmy, jakie są najczęstsze schorzenia tarczycy.

Nadczynność tarczycy

Nadczynność tarczycy związana jest z nadmiernym wydzielaniem hormonów tyroksyny i trijodotyroniny, które najczęściej oznaczane są jako T3 i T4. Jeśli mamy do czynienia z nadczynnością tarczycy, mogą nad dolegać takie problemy jak nieregularne miesiączki, zaburzenia trawienia, łzawienie, duszności, kołatanie serca i duża nerwowość. Kobiety, które cierpią na nadczynność tarczycy skarżą się ponadto na nadwrażliwość na ciepło, potliwość, wiele zmian skórnych, osłabienie mięśni. Można również zauważyć osłabienie włosów i paznokci.

Jak diagnozować nadczynność tarczycy. Przede wszystkim należy wykonać badania krwi, w którym zostaną oznaczona wspomniane wyżej hormony. Kolejnym badaniem powinno być USG, które pozwoli sprawdzić, czy na naszej tarczycy nie powstały guzki. W ostateczności przeprowadzana jest biopsja.

Nadczynność leczy się poprzez przyjmowanie leków przeciwtarczycowych. Są to między innymi Metizol czy Thyrozol. Przyjmowane są również preparaty, których zadaniem jest złagodzenie objawów.

Niedoczynność tarczycy

Jeśli hormonów T3 i T4 jest za mało, to mamy do czynienia z niedoczynnością tarczycy. Początkowo dolegliwości mogą być całkowicie nieodczuwalne. Z czasem jednak się nasilają. Objawy niedoczynności tarczycy to uczucie zimna, spłycenie oddechu czy duszność podczas wysiłku. Często mamy tu do czynienia z przyrostem wagi i spadkiem nastroju. Pacjentki skarżą się ponadto na zmniejszone libido czy suchą skórę. Można również zauważyć chrypkę, zaparcia, a także wypadanie włosów. Badania przeprowadzane podobnie, jak w przypadku nadczynności tarczycy. Dodatkowo można przeprowadzić badanie ft4. Również w tym przypadku przyjmowane są leki. Może to być Euthyrox, Letrox czy Eltroxin.

Hashimoto

Hashimoto to przewlekłe zapalenie tarczycy, które często przebiega bezobjawowo, jednak w dłuższej perspektywie może przerodzić się w niedoczynność tarczycy. Pacjentki mają prawidłowy albo za wysoki, albo za niski poziom hormonów. Może również dochodzić powstawania charakterystycznego wola.

Jakie są objawy Hashimoto? Mogą nimi być zaparcia, tycie, bóle mięśni, a także podwyższony poziom cholesterolu. Często również, podobnie jak w poprzednich przypadkach można zauważyć pogorszenia się stanu skóry i paznokci. Pacjentki mają również skłonność do depresji. W przypadku Hashimoto przyjmuje się przez całe życie preparaty z tyroksyną, by wyrównać poziom hormonów tarczycy we krwi.

Oceń notkę
+ 0 -
Komentarze - bądź pierwszy!
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
© 2013-2020 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group