CBOS zbadał, jakiej muzyki słuchają Polacy. Zaskoczeni?

/ 14 sierpnia, 2018

W przeprowadzonym na przełomie czerwca i lipca 2018 roku badaniu, CBOS pytał respondentów między innymi, jakiego gatunku muzycznego chętnie słuchają. Nie będzie chyba wielkim zaskoczeniem, że zwyciężyło disco polo. Aż 63% badanych przyznało, że lubi słuchać właśnie takiej muzyki.

Disco polo najwięcej zwolenników ma wśród mieszkańców wsi – 80% z nich deklaruje, że lubi właśnie ten gatunek. Najczęściej są to osoby o wykształceniu średnim, zawodowym lub podstawowym. Najrzadziej gustują w niej osoby mieszkające w miastach liczących powyżej 500 tys. mieszkańców (32%).

Badanie wykazało jeszcze jeden ciekawy fakt – miłośnicy disco polo częściej niż pozostali deklarują, że odczuwają dumę z bycia Polakami.

Respondenci pytani, dlaczego lubią właśnie disco polo, najczęściej odpowiadali, że jest to muzyka łatwa, lekka, przyjemna, wpadająca w ucho (39%), rytmiczna, skoczna (29%), dobra do zabawy i tańca (21%) lub po prostu optymistyczna i wesoła (14%).

Trochę inaczej wyglądały wyniki pytania o ulubiony gatunek muzyczny. W tej sytuacji zwyciężył szeroko rozumiany pop (29%), a disco polo zajęło drugie miejsce (20%). Podium zamyka muzyka rockowa, której słucha 17% badanych.

CBOS zbadał też kto i jak często słucha muzyki. Aż 86% Polaków deklaruje, że słucha muzyki przynajmniej kilka razy w tygodniu, najczęściej w radiu (68%). Na drugim miejscu jest telewizja (39%) i bezpłatne platformy w internecie. 14% Polaków słucha muzyki z płyt CD lub DVD, 11% z plików muzycznych zapisanych w pamięci urządzenia, 8% z płatnych serwisów streamingowych i 2% z płyt winylowych.

Osoby w wieku 18-24 lata najczęściej słuchają muzyki w sieci (72%), podczas gdy osoby w wieku powyżej 45 lat najczęściej wybierają radio (70%). Jedynie 4% respondentów deklaruje, że w ogóle nie słucha muzyki.

Najwięcej osób muzyki słucha w domu lub w podróży. Tylko 8% słucha jej na koncertach lub imprezach.

Badanie CBOS zostało przeprowadzone metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 28 czerwca – 5 lipca 2018 roku na liczącej 952 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także