Haker skazany na więzienie za upublicznienie nagich zdjęć hollywoodzkich aktorek

/ 30 sierpnia, 2018

Przypomnijmy – czterech hakerów, wśród których znalazł się George Garofano, w 2014 roku włamało się na prywatne konta 250 znanych osób w iCloud, a następnie upubliczniło zdobyte w ten sposób intymne zdjęcia. Na liście poszkodowanych znalazło się wiele hollywoodzkich aktorek – z Jennifer Lawrence, Kate Upton i Kirsten Dunst na czele. Szczególnie ostro zareagowała pierwsza z wymienionych, która całe zajście nazwała „zbrodnią na tle seksualnym” i przyznała, że czuje się upokorzona.

Po czterech latach sprawa w końcu znalazła swój finał, a George Garofano skazany został na 8 miesięcy pozbawienia wolności, a także trzyletni dozór prokuratorski oraz 60 godzin prac społecznych. W czasie procesu Garofano przyznał się do winy. W związku z aferą „The Fappening”, poza skazanym, zatrzymano trzech pozostałych mężczyzn.

W 2014 roku sprawa wycieku intymnych zdjęć nabrała sporego rozgłosu – z wielu różnych powodów. Przede wszystkim o swoje prawa zaczęły walczyć same poszkodowane, a sprawę zaangażowało się FBI. Rozpętała się również dyskusja dotycząca bezpieczeństwa w sieci, natomiast firmy informatyczne zaczęły przykładać do ochrony danych znacznie większą wagę.

Bez wątpienia problemem jest fakt, że zdjęcia wspominanych aktorek wciąż krążą po internecie – w tej sytuacji ich usunięcie jest niemalże nierealne, ponieważ zamknięcie jednego serwisu sprawia, że zaraz otwierany jest kolejny. Warto również nadmienić, że portal 4chan, na którym jako pierwszym pojawiły się wykradzione zdjęcia, wciąż działa.

mg

KOMENTARZE

Przeczytaj także