Katalog Kraftwerk

/ 25 sierpnia, 2009
2 października w Niemczech i 5 października na całym świecie będzie miała premierę zestawu The Catalogue (w Niemczech Der Katalog), zbierającego w jednym wydawnictwie wszystkie klasyczne płyty zespołu Kraftwerk. W pudełku, znajdą się płyty zespołu od wydanej w 1974 roku Autobahn, do ostatniej studyjnej płyty Tour de France Soundtracks. Oczywiście, zgodnie z tradycją, zestaw będzie dostępny w dwóch wersjach językowych: angielskiej i niemieckiej. Ponadto, płyty w rozkładanych kartonikach przypominających zmniejszone płyty winylowe, otrzymają nowe szaty graficzne, a w niektórych przypadkach także zostaną zmienione tytuły (jak Electric Café, który od teraz będzie nazywał się Techno Pop – taki był pierwotny, planowany tytuł tego albumu). Każdą z płyt w nowych, zremasterowanych, będzie można nabyć także indywidualnie. Zarówno w postaci płyt CD, jak i winylowych oraz w wersji do ściągnięcia z Internetu. Przenieśliśmy cyfrowo wszystkie oryginalne nagrania Kraftwerk z naszych słabej jakości taśm matek. Nasi inżynierowie dźwięku Fritz (Hilpert – przyp. mk) i Henning (Schmitz – przyp. mk) pracowali równolegle nad przygotowaniem remasterów naszych wczesnych płyty do reedycji. Więc po raz pierwszy nasze nagrania będą dostępne w ostrej i czystej jakości dźwięku Kling Klang, w rozkładanych okładkach ze zdjęciami… – mówi na temat nowych edycji Ralf Hütter, lider i jedyny muzyk Kraftwerk, będący w zespole od początku jego istnienia. Będzie trochę alternatywnych miksów niektórych utworów i trochę dłuższych wersji, ale niestety nie mamy dużo nie wydanego dotychczas materiału. Nigdy nie nagrywaliśmy dodatkowych utworów, ani nie przygotowywaliśmy dwunastu różnych wersji jednego utworu. Tworzymy utwór, a potem zabieramy się za coś następnego, zawsze skupiając się w danym momencie na jednym klingklangowym projekcie. Niestety w zestawie nie znajdą się – do dziś oficjalnie nie wydane na płytach kompaktowych – trzy pierwsze płyty zespołu: Kraftwerk, Kraftwerk 2 i Ralf und Florian, ani sygnowany jeszcze nazwą Organisation album Tone Float. Co jednak nie oznacza, że i one nie doczekają się nowych edycji. One zawsze były dostępne, ale jako naprawę złe bootlegi. Teraz mamy więcej projektów okładek. Emil (Schulz, nadworny grafik zespołu – przyp. mk) wyszukał dodatkowe, współczesne obrazy, grafiki i fotografie do każdej z tych płyt, kolekcje obrazów z którymi pracowaliśmy oraz rysunki które zrobiliśmy z Florianem (Schneiderem – przyp. mk). Zrobiliśmy w tamtych czasach dużo Polaroidowych zdjęć.
The Catalogue zapowiadano od kilku lat. Już w 2004 roku pojawiły się egzemplarze promocyjne zestawu. Ostatecznie na zestaw trzeba było poczekać kolejnych pięć lat.
 
W The Catalogue znajdą się następujące płyty:
 
Autobahn (1974)
Radio-Activity (w wersji niemieckiej: Radio-Aktivität) (1975)
Trans-Europe Express (w wersji niemieckojęzycznej Trans-Europa Express) (1977)
The Man-Machine (w wersji niemieckojęzycznej Die Mensch-Maschine) (1978)
Computer World (w wersji niemieckojęzycznej Computerwelt) (1981)
Techno Pop (oryginalny tytuł Electric Café) (1986)
The Mix (1991)
Tour de France (oryginalny tytuł Tour de France Soundtracks) (2003)
 
Sympatycy elektronicznych mistrzów z Düsseldorfu, już niedługo będą mieli także kolejną okazję posłuchać muzyki zespołu na żywo. Tym razem jednak w wykonaniu jego byłego muzyka Karla Bartosa, który wystąpi jako główna atrakcja 5 edycji Free Form Festival, zaplanowanej na 16 i 17 października w Centrum Kultury Koneser na warszawskiej Pradze.

mk

KOMENTARZE

Przeczytaj także