Lars Ulrich (Metallica) zdradza tajniki swojego wyjątkowego stylu gry

/ 21 lutego, 2018

W niedawnym wywiadzie perkusista zespołu Metallica zdradził, że nigdy nie imponowały mu zdolności techniczne innych perkusistów i że to nie one decydują o tym, czy piosenka jest dobra.

Stone Temple Pilots publikuje nowy utwór

Na prośbę o wyjawienie sekretu swojego wyjątkowego stylu gry na bębnach, Lars Ulrich odparł:

Dla mnie najważniejsza jest piosenka i zespół. Bębny, gitary i wszystko inne to zaledwie mały fragment całości. Trzeba więc zostawić ego za drzwiami i zrobić to, co będzie najlepsze dla piosenki, dla muzyki, dla brzmienia.

Najbardziej interesuje mnie, jak wpasować bębny w całość. Jak akcenty, przejścia i tego typu rzeczy uczynią kompozycję bardziej rytmiczną albo dynamiczną.

Nigdy nie imponowały mi umiejętności techniczne. „Ale ten facet jest świetny!”. Ta, jest świetny, ale nie oznacza to, że potrafi rozbujać kawałek, ani że potrafi współpracować w grupie.

Dorastałem, słuchając takich ludzi jak Ian Paice z Deep Purple, który oczywiście ma bardzo duże umiejętności, ale też uwielbiałem Phila Rudda z AC/DC czy Charliego Wattsa z The Rolling Stones, którzy też mają pewne umiejętności, ale dla wielu purystów niewystarczające, bo nie są tak techniczni. Dla mnie jednak ważniejsze jest, że potrafią rozbujać kawałek i dać mu to, czego potrzebuje.

Zawsze postrzegałem bębny jako instrument zespołowy, nigdy nie interesowało mnie granie na bębnach samemu, ćwiczenie w piwnicy godzinami solówek. Fascynowało mnie granie w zespole, tworzenie piosenek, nagrywanie płyt.

Metallica w czerwcu otrzyma nagrodę Polar Music Prize, która jest przyznawana od 1992 roku i często nazywa się ją „muzycznym Noblem”. Fundatorem nagrody jest Stig Anderson, szwedzki autor tekstów, kompozytor, menażer i producent muzyczny, współtwórca sukcesu grupy ABBA. To on w 1989 przekazał 42 miliony tamtejszych koron Szwedzkiej Akademii Muzyki. Zwycięzca otrzymuje nagrodę w wysokości 1 miliona koron szwedzkich (około 105 tysięcy euro). Muzycy Metalliki zapowiedzieli już, że całą kwotę przekażą na fundację All Within My Hands.

W uzasadnieniu komisja napisała:

Nikt od czasu zwichrowanej i emocjonalnej twórczości Wagnera i od czasu armat Czajkowskiego nie stworzył muzyki tak wściekłej i tak przystępnej zarazem. Za sprawą wirtuozerskiej gry i ekstremalnych temp Metallica przeniosła muzykę rockową w miejsca, gdzie jej jeszcze nie było.

W świecie Metalliki zarówno sypialnia nastolatka, jak i sala koncertowa mogą zostać przemienione w Walhallę. Siła bijąca od bezkompromisowych albumów zespołu pomogła milionom słuchaczy przemienić ich poczucie wyobcowania w super moc.

W przeszłości Polar Music Prize otrzymali m.in. Paul McCartney (1992), Bruce Springsteen (1997), Bob Dylan (2000), Led Zeppelin (2006), Pink Floyd (2008) czy Sting (2017). Warto nadmienić, że Metallica jest pierwszym metalowym zespołem, który otrzyma tę nagrodę.

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także