Marek Piekarczyk o swoim odejściu z TSA [TYLKO U NAS]

/ 28 marca, 2018

Na samym wstępie przypomnijmy: na początku grudnia na oficjalnym profilu wokalisty na Facebooku pojawił się wpis, z którego dowiedzieliśmy się, że koncert w Gomunicach miał być „prawdopodobnie ostatnim koncertem” z jego udziałem. Wpis jednak zniknął po kilku godzinach, ale i tak Marek Piekarczyk rozstał się definitywnie z TSA

Nowy „Teraz Rock” już w sprzedaży

24 marca w Gostyniu odbył się pożegnalny koncert z Piekarczykiem w składzie. Wokalista w rozmowie, która odbyła się w połowie miesiąca, z Wiesławem Królikowskim skomentował swoją decyzję:

Nie lubię o tym gadać, ale tobie i czytelnikom „Teraz Rocka” powiem, że to prawda. […] Właściwie, to odszedłem z TSA już w grudniu 2017 roku […]. Zespół TSA będzie pewnie koncertował, ale z innym wokalistą. Dowiedziałem się niedawno, że szukali kogoś na moje miejsce już przeszło rok temu. Życzę im powodzenia i jak to mawiał mój sąsiad: „Pozazdrościć apetytu, Panowie!”.

Na chwilę obecną w sieci wciąż nie pojawiło się oficjalne oświadczenie zespołu w tej sprawie. 

Marek Piekarczyk jest kolejnym bohaterem redagowanej przez Wiesława Królikowskiego rubryki „You Really Got Me”, w której – tak jak wcześniej Muniek Staszczyk, Janusz Panasewicz i Robert Gawliński – dzieli się swoimi wrażeniami podczas słuchania wybranych nagrań muzyków z czołówki światowego rocka. Obszerny tekst znajduje się w najnowszym numerze „Teraz Rocka”, który właśnie trafił do sprzedaży.


TSA to jedna z najważniejszych grup w historii polskiego rocka. Powstała ona w 1979 roku w Opolu. Marek Piekarczyk, do zespołu stworzonego z inicjatywy gitarzysty Andrzeja Nowaka, dołączył dwa lata później. Wówczas wykrystalizował się klasyczny skład TSA – Nowak, Piekarczyk, perkusista Marek Kapłon, gitarzysta Stefan Machel oraz basista Janusz Niekrasz

Największą popularnością cieszyły się ich nagrania z lat osiemdziesiątych – „Live”, „TSA” czy „Heavy Metal World” – które sprzedawały się w kilkusettysięcznych nakładach. Perturbacje personalne skomplikowały działalność zespołu. W latach 90. istniały jednocześnie dwa oblicza grupy – TSA (Nowaka i Piekarczyka) oraz TSA Evolution (w której grał m.in. Machel i Niekrasz). Szybko jednak obie formacje przestały istnieć. 

W 1998 TSA powróciło, jednak dopiero dwa lata później doszło do reaktywacji oryginalnego składu, od tamtej pory grupa intensywnie koncertowała, ale nagrała tylko jeden studyjny album – „Proceder” (2004). 

szy I fot: Romana Makówka

KOMENTARZE

Przeczytaj także