Męskie Granie: najlepsze utwory promujące [RANKING]

/ 26 maja, 2018

Kilka dni temu swoją premierę miał utwór promujący tegoroczną edycję. Kompozycja zatytułowana „Początek” została nagrana przez zespół Męskie Granie Orkiestra, w którego składzie znaleźli się główni bohaterowie nadchodzących koncertów: Dawid PodsiadłoKrzysztof Zalewski oraz Kortez. Z tej okazji postanowiliśmy stworzyć zestawienie, w którym uwzględniliśmy wszystkie utwory, które były hymnami poszczególnych edycji Męskiego Grania

Męskie Granie 2018 – szczegóły tegorocznej edycji

Dzięki wewnątrz redakcyjnemu głosowaniu wykrystalizował się taki oto, subiektywny (rzecz jasna), ranking. Zapraszamy oczywiście Was, czytelników, do oddawania głosów na swojego faworyta (możecie to uczynić na drugiej stronie niniejszego zestawienia) oraz do komentowania i uzasadniania własnego wyboru. Tak więc: 3, 2, 1… zaczynamy!

9. Ognia! (2012)

W 2012 roku dyrektorem artystycznym Męskiego Grania została… Katarzyna Nosowska. Znana z Hey artystka odpowiedzialna jest za tekst „Ognia!”, natomiast muzykę napisał wykonujący wspólnie z nią utwór Marek Dyjak. Chyba troszkę zabrakło w tym numerze pazura, ale na pewno warto się z nim zapoznać – chociażby po to, żeby wspólnie na scenie zobaczyć dwie tak różne osobowości.


8. Nieboskłon (2017)

Szefem artystycznym w ubiegłym roku był Tomasz Organek i w utworze „Nieboskłon”… doskonale to słychać. W końcu samodzielnie napisał do niego muzykę i przekazał to, co najmocniej mu w duszy gra. Razem z Katarzyną Nosowską stworzył natomiast tekst, a później zagrał na gitarze i stanął przy mikrofonie, którym chętnie podzielił się z innymi: Moniką Brodką oraz frontmanem Comy, Piotrem Roguckim


7. Jutro jest dziś (2013)

Katarzyna Nosowska i O.S.T.R. – odważne połączenie muzyczne, która dało nam utwór „Jutro jest dziś”, kompozycję tak inną, niż te prezentowane w latach 2010-2012. Sporo energii, świetny tekst tak charakterystyczny dla Nosowskiej i rapowanie Ostrego. Wyszło bardzo dobrze, ale nie jest to kompozycja, którą widzielibyśmy na podium.


6. Armaty (2015)

Na kilometr czuć tu klimat drugiego albumu formacji Kim Nowak „Wilk” (2012). Nic dziwnego – w końcu w całości palce maczał Fisz (choć utwór skomponował… Andrzej Smolik). Wokalnie wspiera go Mela Koteluk, a za gitary odpowiadają Tomasz Organek i Krzysztof Zalewski. „Armaty” to może nie jest killer koncertowy, ale z pewnością klasowy, rockowy numer. Tylko szósta lokata? No cóż, konkurencja jest mocna.


5. Kobiety nam wybaczą (2011)

Druga odsłona Męskiego Grania znów była w rękach Wojciecha Waglewskiego i to, przy wsparciu Lecha Janerki, Spiętego i Fisza, on odpowiedzialny jest za brzmienie i tekst „Kobiety nam wybaczą”. Warto dodać, że już w studiu zagrał z nimi Leszek Możdżer. Kompozycja w stylu Waglewskiego, wpadająca w ucho, ale wydaje się, że mniej przebojowa, niż pochodzący z ubiegłego roku „… wojownicy”.

 

4. Wataha (2016)

Jeśli naszym głównym kryterium wyboru byłby wyłącznie refren, „Wataha” nie miałaby sobie równych. Szef Orkiestry, a był nim Tomasz Organek, ma po prostu dryg do pisania tzw. „stadionowych” numerów. Dawid Podsiadło – po raz kolejny – udowodnił, że jest jednym z najbardziej uzdolnionych muzyków (jeszcze) młodego pokolenia , a raper O.S.T.R. – choć znajdujący się trochę w cieniu – wpasował się w całość, dzięki charakterystycznej nawijce.


3. Początek (2018)

Dosłownie kilka dni temu swoją premierę miał „Początek”, czyli utwór przygotowany przez Dawida Podsiadłę, Krzysztofa Zalewskiego i Korteza. Można było podejrzewać, że ta trójka przygotuje coś ciekawego i tak faktycznie się stało – głęboki, mocny tekst, a dodatkowo świetna, wpadająca w ucho melodia. Odpowiedzialny za słowa i muzykę jest szef muzyczny tegorocznego Męskiego Grania – Krzysztof Zalewski. Już nie możemy się doczekać, żeby posłuchać „Początku” na żywo.


2. Wszyscy muzycy to wojownicy (2010)

Od tego utworu wszystko się zaczęło i trzeba przyznać, że „Wszyscy muzycy to wojownicy” było starzałem w dziesiątkę. Niebanalne artystyczne połączenie Waglewski-Maleńczuk-Abradab okazało się eksperymentem udanym, który przyniósł Męskiemu Graniu spory rozgłos. Kompozycja zbierała świetne recenzje i utrzymywała się w czołówce Listy Przebojów Trzeciego Programu Polskiego Radia. Nawet teraz, po kilku już latach, świetnie się tego słucha!


1. Elektryczny (2014)

Na samym szczycie znalazł się „Elektryczny”, który… muzycznie elektryzuje od pierwszego przesłuchania (brawa dla kompozytora – niezawodnego Andrzeja Smolika). Tekst autorstwa Katarzyny Nosowskiej brawurowo zaśpiewał duet Monika BrodkaDawid Podsiadło. W tym miejscu znowu muszę pochwalić chłopaka pochodzącego z Dąbrowy Górniczej. Śmiem twierdzić, że wokalnie wypadł tu najlepiej w swojej karierze. No i trzeba wspomnieć o pozostałych muzykach, którzy brali udział w nagraniu. Olaf Deriglasoff, Emade, Michał Sobolewski trzymali wszystko w ryzach. Nie musimy chyba dodawać, że wywiązali się z tego zadania wzorowo?

Tegoroczna objazdowa trasa koncertowa Męskiego Grania rozpocznie się 14 lipca w Poznaniu, a zakończy 25 sierpnia – tradycyjnie – w Żywcu. Impreza zawita do siedmiu miast. Lista wykonawców na poszczególne koncerty zostanie podana już wkrótce. Regularna sprzedaż biletów ruszy natomiast w czerwcu.

szy, mg

KOMENTARZE

Przeczytaj także