terazmuzyka.pl
 
TAGI: u2

Pop

Na płycie "Pop", dziewiątej w dorobku U2, znaleźć można wpływy takich gatunków muzycznych jak techno, dance i ogólnie rozumianej elektroniki.

Wykonawca: U2


INFORMACJE DODATKOWE:
Rodzaj albumu: Studyjny
Data wydania albumu: Marzec 1997
Produkcja: Flood, Howie B, Steve Osborne
Wydawca: Island
Style: Pop Rock, Rock Alternatywny
Nasza ocena
Ocena społeczności 6.5
Oceniono na "10": 1 raz
Oceń -

Szaleństwa Zooropy zaprowadziły U2 do dyskoteki. Tak w każdym razie sugerował tytuł pierwszego nagrania na kolejnym albumie grupy. Taneczne parkiety nie przyjęły utworu Discotheque zbyt entuzjastycznie (faktycznie do tańca nadaje się średnio!). Tak jak słuchacze nie przyjęli zbyt entuzjastycznie całej płyty.

Nietrudno wskazać przyczyny tej sytuacji. Eksperymenty stylistyczne, które intrygowały na Zooropa, tutaj rażą. Zresztą właściwie nie są to już eksperymenty, ale zdecydowana deklaracja. U2 zdecydowanie wyrzeka się swojego klasycznego stylu. Rzuca się na głęboką wodę nowoczesnych, syntetycznych brzmień, transowych rytmów itd. Ale ten trans okazuje się jakoś mało wciągający. A brzmienia raczej banalne. Zagęszczenie aranżacji sprawiło, że trzeba się dobrze wsłuchać, by w niektórych nagraniach wyłowić brzmienie gitary The Edge’a. A przecież to ono jest - obok głosu Bona - najważniejszym znakiem firmowym U2. Przede wszystkim jednak Pop nudzi. Brakuje na tej płycie jakiejś wyróżniającej się kompozycji, porywającej melodii. Jest co prawda ładna ballada If God Will Send His Angels, ale daleko jej do wielkich osiągnięć grupy w rodzaju With Or Without You, One czy nawet Stay (Faraway, So Close!).

Trzeba, oczywiście, docenić niespokojnego ducha muzyków U2, którzy rezygnują z powielania sprawdzonych schematów. W pewnym sensie wracają do _metody twórczej z początków kariery: proste środki, piorunujące wrażenie. Tylko, że wrażenie zdecydowanie nie to, co kiedyś. Czyżby bohaterowie byli zmęczeni?

Recenzja U2 - Pop

Autor: Wojciech Machała
Komentarze - bądź pierwszy!
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
© 2013-2020 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group