terazmuzyka.pl
 
TAGI: rammstein

Mutter

"Mutter" to trzeci studyjny album zespołu Rammstein. Promowała go rekordowa jak na niemiecką grupę liczba sześciu singli. Na okładce znalazło się zdjęcie martwego płodu.

Wykonawca: Rammstein


INFORMACJE DODATKOWE:
Rodzaj albumu: Studyjny
Data wydania albumu: 2 kwietnia 2001
Produkcja: Jacob Hellner, Rammstein
Wydawca: Motor Music
Style: Neue Deutsche Härte
Nasza ocena
Ocena społeczności 8.9
Oceniono na "10": 12 razy
Oceń -

Znów lepiej, niż na poprzednim albumie studyjnym. Znacznie lepiej. Przewaga hitów nad wypełniaczami sięga siedemdziesięciu procent. Siedem pierwszych kawałków to killery, w czterech końcowych można się ewentualnie pochylić nad Adios – zaskakującym w swej thrashowości.

A teraz od początku. Mein Herz brennt to doprowadzony do perfekcji rammsteinowy patent na piosenkę. Majestatyczny riff, podniosły refren, smyki (prawdziwe!). Jeszcze lepiej zastosowali go w Sonne, gdzie superchwytliwemu śpiewowi (rozkręcił się kolega Lindemann) towarzyszy rytmiczne odliczanie. Eins... Hier kommt die Sonne. Zwei... Pod spodem dodatkowo ładne coś, co brzmi jak kobieca wokaliza, zostało jednak wydobyte z biblioteki sampli firmy Spectrasonic. Paradę wielkich refrenów wieńczy utwór tytułowy – taki z linii Seamanna i Klavier.

W pierwszej siódemce mamy też rzeczy bardziej dynamiczne. Czerpiące z dziedzictwa industrialu Links 2 3 4, Ich Will czy Feuer Frei! Ten pierwszy to odpowiedź na oskarżenia o faszyzm – może stąd mistrzowsko wplecione odgłosy jakby jakiegoś wiecu. Wsamplowany tłum dopowiada też wokaliście w Ich Will. Wreszcie Spieluhr, z riffem który powinien skłonić Metallikę do pójścia w ślady Die Krupps (kłania się Orion), recytacją nasyconą taką ilością twardych głosek, że nasi dziadkowie odruchowo sięgnęliby po WiSa i przetworzonym oktawowo głosem w refrenie...

Pod względem pozamuzycznym, panowie nie zapomnieli o obowiązkowej dawce kontrowersji. Pomijam grafikę, na której wystylizowani są na zwłoki w formalinie... Zwitter znaczy obojnak, Rein Raus dotyczy – dosłownie – penetracji płciowej, a Adios to wyrazisty opis przygody z heroiną. [2005]

Recenzja Rammstein - Mutter

Autor: Bartek Koziczyński
Komentarze - bądź pierwszy!
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
© 2013-2019 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group