terazmuzyka.pl
 
TAGI: tool

Lateralus

"Lateralus" to trzecie długogrające wydawnictwo opublikowane przez grupę Tool. Tytuł odnosi się do patrzenia na świat z boku. Ma to być jedyna droga, dzięki której artysta może się rozwijać.

Wykonawca: Tool


INFORMACJE DODATKOWE:
Rodzaj albumu: Studyjny
Data wydania albumu: Maj 2001
Produkcja: David Bottrill, Tool
Wydawca: Volcano Entertainment
Style: Metal Progresywny, Rock Progresywny
Nasza ocena
Ocena społeczności 9.0
Oceniono na "10": 44 razy
Oceń -

Tool absolutnie ponad wszystkim, co oferuje współczesna scena.

Że będzie inaczej niż u konkurencji, można się było spodziewać. Ale chyba nikt nie oczekiwał aż takiego odlotu... Zespół pozwolił sobie na wycieczkę w kierunku rocka lat siedemdziesiątych, czerpiąc z całego jego rozbudowanego sztafażu.

O tym, że Lateralus zapewnia doświadczenie niezwykłe, widać już po rzuceniu okiem na czas trwania utworów. Ponad 11 minut? W czasach, kiedy zespoły dobrowolnie przykrawają się do wymogów radia? Odpalamy i od pierwszego numeru, The Grudge, wiadomo, że nie ma co liczyć na poczciwy schemat zwrotka–refren. Słychać kompozycje otwarte, z mnogością motywów, przeważnie hipnotycznie się rozwijające, by w którymś momencie przełamała je mocniejsza część. Konkretne skojarzenia przywołują też rzeczy drobniejsze, jak choćby yesowe harmonie wokalne w Patient albo manipulowanie orientalizmami w Parabol... Całość sprawia wrażenie spokojniejszej od Aenimy (trudno się oprzeć wrażeniu, że Maynard skorzystał ze swoich doświadczeń w A Perfect Circle). Jednocześnie w swoim rozbuchaniu wydaje się bardziej od Aenimy spójna. I nikt nie powinien być zawiedziony: chwilami wracają do dawnego oblicza, a jak już wrócą, rezultat jest pyszny, jak w Ticks & Leeches. Wrażenie odpowiedniego czadu zapewnia też solidne oparcie muzyki na rytmie. Kilka utworów – na przykład singlowy Schism – zaczyna się od transowych, perkusyjno-basowych zagrywek, jakie trudno sobie wyobrazić u jakiejkolwiek innej kapeli.

W ciągu pięciu lat od ich ostatniej płyty zmieniła się cała muzyczna epoka. Nie odważyłbym się już dziś zaliczyć Lateralus do klasyki, ale na kolejne pięć lat wystarczy na pewno.

Recenzja Tool - Lateralus

Autor: Bartek Koziczyński
Recenzje czytelników
Autor: jeremy96
+ +2 -

Płyta , która wyznaczyła kanon rocka na początek XXI wieku.Płyta , która wgniata w podłogę od...
Pokaż treść

Komentarze (2)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
Szymon Świerczek dodano: 16.11.2016, 22:12 #1
Najlepsza płyta XXI wieku
That's all folks
Lemmysomemoney dodano: 06.05.2017, 12:34 #2
AEnima
jest jeszcze lepsza i świeższa, tu dominuje technika i maniera, co nie znaczy, że tej rakiety nie lubię Mrugnięcie
© 2013-2020 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group