terazmuzyka.pl
 
TAGI: david bowie

Young Americans

"Young Americans" to dziewiąty studyjny album Davida Bowiego, charakteryzujący się odejściem od jego wcześniejszych dokonań i ogromną fascynacją soulem oraz R&B.

Wykonawca: David Bowie


INFORMACJE DODATKOWE:
Rodzaj albumu: Studyjny
Data wydania albumu: 7 marca 1975
Produkcja: Tony Visconti, Harry Maslin, David Bowie
Wydawca: RCA Records
Style: Pop Rock, Rhythm 'n' Blues
Nasza ocena
Ocena społeczności 8.5
Oceniono na "10": 2 razy
Oceń -

Bowie pojechał na trasę do Stanów i... zwariował punkcie na filadelfijskiej odmiany soulu. Właśnie w Filadelfii, w legendarnym studiu Sigma – znów z nowymi muzykami – zarejestrował materiał na swój kolejny album. Young Americans.

Tak naprawdę to – chociażby z racji miejsca, w którym wydrukowano te słowa – powinienem kręcić nosem na tę płytę. Bo prawdziwego rocka mamy tu jak na lekarstwo – zresztą jak tu grać rock w towarzystwie gospelsowych chorów, soulowo-funkowych gitarzystów, takichż perkusistów... Powinienem, ale po prostu nie mam sumienia tego robić. Bo to po prostu dobra płyta.

Gatunkowa wolta przydała się Bowiemu. Zmienił się jego sposób śpiewania. Robi to tu swobodniej, unika forsowania głosu. Wypada przez to bardziej naturalnie i... zmysłowo. A i nie da się nie zauważyć, że pewnemu odświeżeniu uległo jego spojrzenie na piosenkę – w każdym razie nie sposób odmówić uroku balladom jak Win czy Right. A doskonały utwór tytułowy, ironiczne spojrzenie na amerykańskie społeczeństwo, choć też daleki od rocka, zaliczyć należy do najbardziej udanych w całym dorobku Bowiego. Podobnie zresztą jak napisany wspólnie z Johnem Lennonem kapitalny funkowy hit Fame. Á propos Lennona – wspólnie z naszym bohaterem opracował na nowo swoje Across The Universe. Efekt jest może trochę kontrowersyjny (cóż, powstał normalny, soulowy numer Bowiego), ale tak czy inaczej warto się z nim zaznajomić. [1998]

Recenzja David Bowie - Young Americans

Autor: Robert Grotkowski
Komentarze (1)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
Mandrak dodano: 21.04.2018, 16:35 #1
*
https://acertainbooster.blogspot.com/2018/01/miesiac-z-bowiem-young-americans.html
Skład nagrywający płytę
© 2013-2020 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group