terazmuzyka.pl
 
TAGI: david bowie

The Buddha of Suburbia

"The Buddha of Suburbia" to zapis ścieżki dźwiękowej, którą David Bowie przygotował do miniserialu produkcji BBC o tym samym tytule.

Wykonawca: David Bowie


INFORMACJE DODATKOWE:
Rodzaj albumu: Studyjny
Data wydania albumu: 8 listopada 1993
Produkcja: David Bowie, David Richards
Wydawca: BMG International
Style: Ambient, Art Rock, Elektronika, Rock Eksperymentalny
Nasza ocena
Ocena społeczności 6.1
Oceń -

Buddha of Suburbia to czteroczęściowy serial telewizyjny, zrealizowany przez BBC na podstawie książki Hanifa Kureishiego o tym samym tytule (w Polsce wydana jako Budda z przedmieścia). Skomponowanie muzyki zaproponowano Bowiemu i... dzięki temu możemy cieszyć się tą płytą.

A jest się czym cieszyć. Bo Buddha przepowiada ponowny zwrot Bowiego ku trudniejszej muzyce, ku eksperymentalnym brzmieniom znanym z albumów Low i Heroes. I – rzecz jasna – odwrót od pisania zwykłych przebojowych piosenek. Choć są na tym albumie dwa przeboje – kawałek tytułowy (pojawia się tu w dwóch wersjach, z Lennym Kravitzem na gitarze w drugiej) i – rozsławiony przez następną płytę – Strangers When We Meet. Osobiście uważam nawet, że oryginalna wersja z Buddy, nagrana tylko z Erdalem Kizilcayem, przebija tę z Outside. A poza tym, poza doskonałym, dynamicznym i zimnym Dead Against It (znów echa Low i Heroes – choćby to elektroniczne tło) i hipnotycznym Bleed Like A Craze Dad – festiwal brzmieniowych poszukiwań: a to kraftwerkowy niemal Sex And The Church, a to zupełnie odjazdowy, ubarwiony jazzową improwizacją Mike’a Garsona South Horizon, a to wreszcie bardzo przypominające albumy nagrane z Eno (a konkretnie ich strony B), instrumentalne The Mysteries i Ian Fish, U.K. Heir (mocno zwolniony podkład, ascetyczna aranżacja, mroczny klimat).

Albumem Buddha Of Suburbia Bowie wyciągnął rękę do Briana Eno. I jego propozycja nie została odrzucona. [1998]

Recenzja David Bowie - The Buddha of Suburbia

Autor: Robert Grotkowski
Komentarze - bądź pierwszy!
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
Skład nagrywający płytę
© 2013-2020 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group