terazmuzyka.pl

Black Sabbath

Debiutancki album zespołu Black Sabbath. Chociaż początkowo został surowy oceniony przez krytyków, to okazał się przełomowym wydawnictwem dla całego gatunku.

Wykonawca: Black Sabbath


INFORMACJE DODATKOWE:
Rodzaj albumu: Studyjny
Data wydania albumu: 13 lutego 1970
Produkcja: Rodger Bain
Wydawca: Vertigo
Style: Heavy Metal
Nasza ocena
Ocena społeczności 9.1
Oceniono na "10": 55 razy
Oceń -

Album wytyczający szlak dla heavy metalu, doom metalu i wszelkich odmian ciężkiego, ponurego i surowego grania. Brutalne, ultrawyraziste riffy Tony’ego Iommiego, niepowtarzalne brzmienie (przepis na nie: oszczędne instrumentarium + obniżenie stroju gitar + dublowanie partii gitary przez bas,a nieraz i perkusję). Riff oparty na złowieszczo brzmiącym trytonie niesie utwór Black Sabbath, z odgłosami burzy i biciem dzwonu, traktujący o spotkaniu z szatanem (i z błaganiem Boga o pomoc – teksty, pisane przez Geezera Butlera, z drżeniem szaleństwa w głosie śpiewał Ozzy Osbourne).

Sabbath serwuje tu sporo blues rocka (N.I.B. z creamowo wyrazistą zagrywką basową, The Wizard z harmonijką, rozbudowany Warning z cytatem ze standardu Spoonful). Do tego jeszcze buja rytmem złowieszczego Behind The Wall Of Sleep, zahacza o psychodelię w Sleeping Village, wykonuje przebojowo Evil Woman grupy Crow, jak i... intryguje rewelacyjną, horrorystyczną okładką. [2014]

Recenzja Black Sabbath - Black Sabbath

Autor: Paweł Brzykcy
Jak najmłodsze pokolenie reaguje na Black Sabbath? Niektóre reakcje są zaskakujące.
 
13 lutego 1970. Właśnie tego dnia ukazał się album, który zmienił oblicze muzyki rockowej. Przynajmniej jej cięższej części. Archetyp, wzorzec heavy metalu, czyli gatunku, który rozwinął się dekadę później. 47 lat temu na rynku pojawiła się debiutancka płyta Black Sabbath.
 
Komentarze - bądź pierwszy!
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
© 2013-2020 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group