terazmuzyka.pl

Paranoid

Drugi album Black Sabbath "Paranoid", który - podobnie jak pierwszy - został opublikowany w 1970 roku. Jedno z najsłynniejszych wydawnictw tego zespołu.

Wykonawca: Black Sabbath


INFORMACJE DODATKOWE:
Rodzaj albumu: Studyjny
Data wydania albumu: 18 września 1970
Produkcja: Rodger Bain
Wydawca: Vertigo, Warner Bros.
Style: Heavy Metal
Nasza ocena
Ocena społeczności 9.1
Oceniono na "10": 71 razy
Oceń -

Album, który zdefiniował heavy metal muzycznie, brzmieniowo i tematycznie – trafnie zawyrokował w 1992 roku „Guitar World”. Iron Man – jeden z riffów wszech czasów (i tekst w stylu horror-science-fiction). Paranoid – obok Zeppelinowego Communication Breakdown archetyp motorycznego grzania z riffem w zasadzie opartym na jednym dźwięku. War Pigs – numer pełen dramatyzmu i rewelacyjnych zmian tempa. Od ponurych, niespiesznych fraz na tle syren alarmowych, przez „nerwowe” akcentowanie perkusji – na tle którego Ozzy porównuje generałów wysyłających żołnierzy na śmierć do czarownic na czarnej mszy – po pełną powagi solówkę Iommiego. Nie ma już blues rocka, jest zaś rozmyślnie monotonny, „maszynowy” śpiew, dalsze basowo-gitarowe unisona (m.in. w Hand Of Doom), Rat Salad z solem perkusyjnym, skoczny (choć o skomplikowanym rytmie) Fairies Wear Boots i oniryczny, piękny, z zupełnie innej bajki – jazzująca gitara, bongosy – Planet Caravan. Tekst o kosmicznej podróży? Kosmiczna jest cała ta płyta. [2014]

Recenzja Black Sabbath - Paranoid

Autor: Paweł Brzykcy
Jak najmłodsze pokolenie reaguje na Black Sabbath? Niektóre reakcje są zaskakujące.
 
Metallica podczas koncertu w Birmingham złożyła szczególny hołd zespołowi Black Sabbath.
 
Czy „Iron Man” Black Sabbath, jeden najcięższych utworów w rocku, może dobrze zabrzmieć na instrumencie kojarzącym się z dźwiękami delikatnymi? Sprawdźcie sami.
 
Komentarze - bądź pierwszy!
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
© 2013-2020 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group