terazmuzyka.pl

The Uplift Mofo Party Plan

"The Uplift Mofo Party Plan" to trzecia płyta Red Hot Chili Peppers. To jedyny album, gdzie wszyscy czterej założyciele zespołu współtworzyli każdy pojedynczy utwór.

Wykonawca: Red Hot Chili Peppers


INFORMACJE DODATKOWE:
Rodzaj albumu: Studyjny
Rok wydania albumu: 1987
Produkcja: Michael Beihnorn
Wydawca: EMI
Style: Funk Rock, Hard Rock, Rap Rock, Rock
Nasza ocena
Ocena społeczności 7.4
Oceniono na "10": 1 raz
Oceń -

Kolejna zmiana brzmienia. Za sprawą powrotu oryginalnego składu, którego znakiem firmowym była energia. I za sprawą zmiany producenta. Tym razem nie był to żaden muzyk-wizjoner, lecz zawodowiec konsolety, Michael Beihnorn. Przed rozpoczęciem współpracy zadał sobie trud obejrzenia zespołu na koncercie, wyciągnął wnioski i skierował brzmienie w rockowym kierunku.

Zniknęły funkowe ozdobniki, na pierwszy plan wysunęły się gitary, przeważnie przesterowane, z wyraźnymi solówkami (Me And My Friends). Riffowe, nawet jeżeli w podkładzie towarzyszył im funkowy puls (Backwoods). Sekcja zdecydowanie nabrała mocy. W takim No Chump Love Sucker czujemy jakby Flea okładał kciukiem nie struny, lecz naszą głowę, zbyt toporna jest może tylko perkusja, w której na uderzenia Ironsa nałożono sample. Warstwa wokalna? Kiedis nauczył się łączyć śpiew z nieoczywistym, „białym” rapowaniem – dobrym przykładem tego typu żonglerki Funky Crime. W tekstach, poza celebrowaniem braterstwa, zaczął jawnie prezentować seksualne jazdy, z którymi był później kojarzony. Z tego powodu tytuł Party On Your Pussy musiał zamienić się w opisie w Special Secret Song Inside, a okładkę naznaczono ostrzegawczą naklejką.
Istotne, że z firmowej mieszanki zaczęły wyłaniać się melodyjne piosenki. Najbardziej wyróżnia się psychodeliczna ballada Behind The Sun, w której Beinhorn wymusił na wokaliście dużą dawkę ładnego śpiewania. Ale to wyjątek. Typowe dla tamtego okresu były Fight Like A Brave czy Organic Anti-Beat Box Band. Nie nadawały się może na listy przebojów, lecz dawały punkt zaczepienia publiczności na koncertach. To ważne, bo wydawca nie robił wiele dla promocji płyty. Tymczasem po jej wydaniu zespół przeskoczył z klubów do sal ponad tysięcznych. [2016]

Recenzja Red Hot Chili Peppers - The Uplift Mofo Party Plan

Autor: Bartek Koziczyński
Komentarze - bądź pierwszy!
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
Skład nagrywający płytę
© 2013-2020 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group