terazmuzyka.pl
 
TAGI: the beatles

Help!

Kolejny raz premiera nowej płyty The Beatles, w tym przypadku "Help!", została połączona z pojawieniem się filmu. Kolejny raz była to doskonała decyzja muzyków z Liverpoolu!

Wykonawca: The Beatles


INFORMACJE DODATKOWE:
Rodzaj albumu: Studyjny
Data wydania albumu: 6 sierpnia 1965
Produkcja: George Martin
Wydawca: Parlophone
Style: Folk Rock, Pop Rock
Nasza ocena
Ocena społeczności 8.7
Oceniono na "10": 8 razy
Oceń -

Po takim sobie przerywniku w postaci płyty Beatles For Sale, czwórka z Liverpoolu znowu zdecydowała się na flirt z filmem. I podobnie jak poprzednio wydała towarzyszący obrazowi świetny album z piosenkami. Rozpoczynający go dynamiczny utwór tytułowy, z podwójną linią wokalną w zwrotce, pokazuje że The Beatlesi wznieśli się co najmniej kilka poziomów wyżej w kwestii aranżacji, niż jeszcze dwa lata wcześniej. Choć jest to niewątpliwie jeden z najlepszych momentów całego zestawu, nie można nie odnotować, że również na polu bardziej nastrojowych kompozycji kwartet zaprezentował się jak nigdy dotąd. Jednym z takich arcydzieł jest piosenka You’ve Got To Hide Your Love Away, zabarwiona partią fletu w wykonaniu Johna Scotta. Piękna, jakby folkowa ballada, zaśpiewana przez Lennona, była bez wątpienia świadectwem jego fascynacji twórczością Boba Dylana (widoczną już w tekstach z Beatles For Sale). Jednak najważniejsze, że to właśnie na tej płycie, dokładniej na drugiej stronie (tak jak w przypadku A Hard Day’s Night – niefilmowej), znalazła się najważniejsza ballada zespołu, ponadczasowa Yesterday, zaśpiewana przez kompozytora Paula McCartneya z akompaniamentem gitary akustycznej i kwartetu smyczkowego.

Efektowny jest także Ticket To Ride, kolejny duży przebój, oparty na niebanalnym rytmie. Przy okazji przypominający jak niezwykłym i zarazem niedocenionym perkusistą jest Ringo Starr.

Wkład kompozytorski w płytę miał znowu Harrison. W I Need You (znakomita nastrojowa kompozycja, z ciekawie brzmiącą partią gitary i znakomitymi harmoniami wokalnymi) i You Like Me Too Much (z partią fortepianu w wykonaniu George’a Martina) on też przejął na siebie obowiązki głównego wokalisty. Na Help! znalazły się też obce kompozycje. Na szczęście tylko dwie: śpiewana przez Ringo country’owa Act Naturally z repertuaru Bucka Owensa i rock’n’rollowa Dizzy Miss Lizzy Larry’ego Williamsa. Stanową tylko dopełnienie całości. [2009]

Recenzja The Beatles - Help!

Autor: Michał Kirmuć
Komentarze - bądź pierwszy!
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
© 2013-2019 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group