terazmuzyka.pl
 
TAGI: ironmaiden

Iron Maiden

Klasyczny, acz nieco surowy debiut legendy heavy metalu. Wokalnie na pierwszej płycie Iron Maiden udzielił się Paul Di'Anno.

Wykonawca: Iron Maiden


INFORMACJE DODATKOWE:
Rodzaj albumu: Studyjny
Data wydania albumu: 14 kwietnia 1980
Produkcja: Will Malone
Wydawca: EMI
Nasza ocena
Ocena społeczności 9.3
Oceniono na "10": 34 razy
Oceń -

Debiut Iron Maiden nastąpił w okresie niekorzystnym dla tradycyjnego rocka, gdy punk ze swymi mutacjami wciąż był na fali, a masowa fascynacja elektronicznymi brzmieniami właśnie stawała się faktem. Zespół nie zamierzał jednak podążać za modą; stojący na jego czele basista Steve Harris - wielki fan hardrockowych i progresywnych grup z początku lat siedemdziesiątych - miał pomysł na to, jak grać tę rzekomo staroświecką muzykę w nowych czasach. Pomysł na tyle oryginalny, że Iron Maiden rychło stał się wiodącym zespołem nowej fali brytyjskiego metalu, New Wave Of British Heavy Metal.

Chociaż na płycie Iron Maiden słychać, że muzycy dysponują niemałymi umiejętnościami, „jedynkę” można potraktować jako płytę-szkicownik. Jest ona dosyć zróżnicowana stylistycznie - grupa nie zdążyła jeszcze przekonać się, w jakim repertuarze wypada najlepiej, a decyzji tej nie ułatwiał niekompetentny producent. Nawet okładka, na której pojawił się Eddie - maskotka zespołu, robiła trochę tandetne wrażenie; na tle późniejszych dokonań zespołu ta surowość debiutu nie jest jednak pozbawiona pewnego uroku.

Łatwo doszukać się tu wspomnianych wyżej inspiracji: utwory jak Remember Tomorrow, czy wolny, oniryczny Strange World, mogłyby powstać kilka lat wcześniej. Tak samo wyraźnie słychać już zalążki prawdziwego „ironowania”: zmiany tempa, solówki obu gitarzystów, niezwykle zagęszczone (grane palcami!) partie basu - wszystko to wkrótce stać się miało wizytówką zespołu. Najlepszym przykładem jest instrumentalny utwór Transylvania (przypomniany niedawno przez Iced Earth bez najmniejszej zmiany - rzecz naprawdę ponadczasowa), bądź też Phantom Of The Opera, pierwsza z serii wieloczęściowych kompozycji Steve’a Harrisa.

Człowiekiem trochę „z innej bajki” niż reszta zespołu był wokalista Paul Di’Anno, który wyglądem mógł budzić respekt nawet u punkowców. Dysponował on mocnym, typowo rockowym głosem, a co najważniejsze zarówno w ostrych, jak i balladowych fragmentach potrafił zaśpiewać w sposób rozpoznawalny. Pierwszego frontmana Maiden przyćmiła nieco osobowość jego następcy, jednak do dziś ma on swych wiernych fanów, podobnie jak debiutancka płyta zespołu - na tegorocznych koncertach Di’Anno w Polsce bodaj najcieplej przyjmowanymi utworami były Remember Tomorrow i Running Free. [rok 2003]

Recenzja Iron Maiden - Iron Maiden

Autor: Paweł Brzykcy
Recenzje czytelników
Autor: Rokko16
+ 0 -

Jak powszechnie wiadomo, w grudniu 1975 roku, niedoszły piłkarz i młodziutki basista, niejaki Steve...
Pokaż treść

Bruce Dickinson wypowiedział się krytycznie o jednym z albumów Iron Maiden. O którym?
 
Były gitarzysta Iron Maiden zdradza, jak początkowo miał brzmieć debiutancki album zespołu.
 
Komentarze (1)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
Lemmysomemoney dodano: 29.12.2016, 01:51 #1
Iron z DiAnno = właściwy Iron
Ulubiony Iron plus Dwójka, obie z DiAnno Uśmiech
Skład nagrywający płytę
Podobni wykonawcy
© 2013-2018 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group