terazmuzyka.pl
 
TAGI: metallica

...And Justice for All

"...And Justice for All" to czwarte i jednocześnie jedno z najważniejszych wydawnictw w całej dyskografii Metalliki. Na albumie zagrał Jason Newsted, który zastąpił zmarłego Cliffa Burtona.

Wykonawca: Metallica


INFORMACJE DODATKOWE:
Rodzaj albumu: Studyjny
Data wydania albumu: 25 sierpnia 1988
Produkcja: Metallica, Flemming Rasmussen
Wydawca: Elektra
Style: Thrash Metal
Nasza ocena
Ocena społeczności 8.4
Oceniono na "10": 31 razy
Oceń -

To monumentalny, porażająca dźwiękiem, nagromadzeniem riffów i przepychem gitarowego grania album, w wersji winylowej dwupłytowy. Wydany w sierpniu 1988 roku, a nagrany już  po tragicznej śmierci Cliffa Burtona. Utwory są tu długie. Trwają zwykle po osiem, dziewięć minut. Niektóre z nich to prawie mini suity –  jak choćby rzecz tytułowa. Z delikatnym, akustycznym wstępem, z nagłymi zmianami nastroju, z pogmatwanym na różne sposoby rytmem. Można powiedzieć, że to chyba najbardziej ze wszystkich perkusyjna płyta zespołu. Lars Ulrich rządzi i dzieli. Niczym pan i władca z niezwykłą siłą napędza tę metalową nawałnicę pełnego patosu grania.

Jednak tak naprawdę ostro, czadowo jest jedynie w otwierającym album Blackened i zamykającym go Dyers Eve. Przytłaczające, thrashowe dźwięki gitarowe, wsparte nieco może zbyt delikatnym basem Jasona Newsteda i wspomnianym perkusyjnym motorem prą mocno do przodu. A gdy dodać do tego agresywniejszy niż na wcześniejszych płytach (szczególnie właśnie w Dyers Eve) śpiew Jamesa Hetfielda i oszałamiające mnogością dźwięków sola Kirka Hammetta… Pojawia się jakby nowy wymiar metalowego grania. Reszta płyty jest już nieco spokojniejsza, wyważona. Choć oczywiście nie ma to nic wspólnego z balladami (poza najsłynniejszą tu pozycją – One). Po prostu, każda kolejna kompozycja, czy będzie to Eye Of The Beholder (z doprawdy niesamowitym solem Hammetta) czy The Shortest Straw (z nieco synkopowanym podkładem) czy wreszcie Harvester Of Sorrow (z wokalnymi nakładkami Hetfielda w tle) to przede wszystkim mocne, „przysadziste” riffy. Zdawać by się mogło czasem, że grożące monotonią (wtedy na pewno przydają się poutykane tu i ówdzie akustyczne wstawki), nic jednak bardziej złudnego: ...And Justice For All nakręca się jak muzyczna sprężyna pękająca w ostatnim, urwanym nagle utworze płyty.

Wspomnieć trzeba o prawdziwych perłach. Oczywiście – wspomniane już One, reakcja na historię młodego człowieka koszmarnie okaleczonego przez wojnę (film Daltona Trumbo, Johhny poszedł na wojnę). Jest też w dużej mierze instrumentalny To Live Is To Die (gdzieś tak w ósmej minucie pojawia się kilka wypowiedzianych zdań). Jedyna tu kompozycja, której współautorem jest Cliff Burton. Oba utwory bardzo piękne, z chwytającymi za serce melodiami. Ale obie również z dawką złości i agresji, mocno pesymistyczne. Zresztą jak cała ta płyta. Tak sarkastyczna. Krytyka wymiaru sprawiedliwości w utworze tytułowym, bunt przeciw machinie władzy w Eye Of Beholder, alienacja w The Shortest Straw to tylko niektóre tematy tekstów Jamesa Hetfielda. Ja mu wierzę. Myślę, że kilkanaście milionów ludzi, którzy przez te dwadzieścia lat kupili tę płytę – również. [2008]

Recenzja Metallica - ...And Justice for All

Autor: Grzesiek Kszczotek
Recenzje czytelników
Autor: marcin489
+ 0 -

Rewelacja,mimo że Jason jest słabo słyszalny (Lars,dlaczego?).Album genialny,fantastyczne otwarcie...
Pokaż treść

Autor: Scheisskopf
+ 0 -

„No to teraz zobaczycie, na co nas stać!” pomyśleli James z Larsem i wypuścili tego 65-minutowego...
Pokaż treść

Formacja Metallica przygotowuje specjalną reedycję płyty „...And Justice For All” z okazji 30. rocznicy premiery, która przypada w tym roku. Na jakim etapie są prace nad tym wydaniem?
 
Metallica przygotowuje specjalną reedycję płyty „... And Justice For All” z okazji 30. rocznicy premiery, która przypada w tym roku. Czy usłyszymy jej nowy miks?
 
Metallica wyda albumy „... And Justice For All” i „Metallica” w wersjach deluxe, dlatego zwraca się z apelem do fanów.
 
Komentarze - bądź pierwszy!
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
© 2013-2020 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group