terazmuzyka.pl
 
TAGI: metallica

Metallica

Piąty album, jedno z najlepiej sprzedających się wydawnictw w historii muzyki rockowej, zatytułowany został po prostu "Metallica". Często nazywany jest również "Czarnym albumem".

Wykonawca: Metallica


INFORMACJE DODATKOWE:
Rodzaj albumu: Studyjny
Data wydania albumu: 12 sierpnia 1991
Produkcja: Bob Rock, James Hetfield, Lars Ulrich
Wydawca: Elektra
Style: Heavy Metal
Nasza ocena
Ocena społeczności 8.2
Oceniono na "10": 44 razy
Oceń -

Kiedy zespół wydaje jako kolejny self-titled album, powinno to coś znaczyć. Coś w rodzaju: to dokładnie my, tacy właśnie jesteśmy. W przypadku tej piątej płyty, zatytułowanej właśnie Metallica – zwyczajowo nazywanej od koloru okładki Czarnym albumem – sprawdziło się to w stu procentach. To Metallica, jaką zna każdy. Każdy rozpozna riff z Enter Sandman, chyba każdy spróbuje kiedyś zagrać na gitarze wstęp do Nothing Else Matters. Ponad dwadzieścia dwa miliony egzemplarzy sprzedanych na całym świecie – co mówi samo za siebie. Jednak sława, jaką zespół zdobył dzięki temu albumowi tak naprawdę się nie liczy: liczy się wyłącznie zawarta tu muzyka. Od pierwszej do sześćdziesiątej trzeciej minuty bezbłędna i genialna. Nie mniej ciężka niż kiedyś – a jednocześnie bezczelnie chwytliwa.

Kompozycje prostsze, bardziej piosenkowe, bardziej zwarte, bardziej konkretne. Jak riff, to jeden główny przez całą kompozycję. Ale nośny tak, że choćby powtarzany był przez pięć minut, nie znudzi. Jak uderzenie w bębny, to tak solidne, że natychmiast usadza słuchacza w fotelu. Jak solówka, to na tyle wirtuozerska, aby zawstydzić każdego metalowego wymiatacza, a jednocześnie tak przemyślana, aby stanowiła nieodłączny element utworu. Wiadomo, że są tu największe przeboje Metalliki i metalu w ogóle – hipnotyzujący Enter Sandman, niesiony przez niesamowity groove Sad But True, agresywno-łagodny The Unforgiven, czy pobrzmiewający orientalnymi skalami Wherever I May Roam. I jest tu chyba najbardziej gustowna rockowa ballada świata – Nothing Else Matters. Ale tak naprawdę hitem mógłby być każdy z zawartych tu utworów, czy to wściekłe Holier Than Thou i The Struggle Within, rozbujane Don’t Tread On Me, balladowe My Friend Of Misery. Bo każdy z nich przyciąga uwagę, każdy ma „to coś” – czy to pod postacią świetnego riffu, dobitnego rytmu czy hitowego refrenu. A najczęściej – wszystkie „te cosie” na raz.

Czarna album Metalliki to absolutna klasyka w wielu dziedzinach – metalu, muzyki rozrywkowej, rocka lat 90. I choć w momencie wydania płyta wzbudziła kontrowersje, że niby to zespół się sprzedaje show businessowi, dziś nikt nie ma wątpliwości, że to po prostu arcydzieło, które wprowadziło metal na salony. [2008]

Recenzja Metallica - Metallica

Autor: Jordan Babula
Recenzje czytelników
Autor: Scheisskopf
+ 0 -

1991 – cóż to był za rok! Dokładnie wtedy zainteresowałem się muzyka rockową, wówczas też powstał...
Pokaż treść

Magazyn „Billboard” opublikował listę najlepiej sprzedających się albumów hardrockowych w 2017 roku.
 
Wokalista Avenged Sevenfold, Matt Shadows, stwierdził, że większość fanów na koncertach Metalliki nie zna dorobku zespołu.
 
Metallica wyda albumy „... And Justice For All” i „Metallica” w wersjach deluxe, dlatego zwraca się z apelem do fanów.
 
Komentarze - bądź pierwszy!
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
© 2013-2020 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group