terazmuzyka.pl
 
TAGI: ironmaiden

The Number of the Beast

Pierwsza płyta z Bruce'em Dickinsonem na wokalu to klasyka heavy metalu i pierwsze arcydzieło Iron Maiden. "The Number of the Beast" rozpoczęło nowy rozdział w historii grupy.

Wykonawca: Iron Maiden


INFORMACJE DODATKOWE:
Rodzaj albumu: Studyjny
Data wydania albumu: 22 marca 1982
Produkcja: Martin Birch
Wydawca: EMI
Style: Heavy Metal, New Wave of British Heavy Metal
Nasza ocena
Ocena społeczności 9.4
Oceniono na "10": 64 razy
Oceń -

Kolejna zmiana w szeregach zespołu okazała się przełomem w historii heavy metalu. Chociaż Di’Anno radził sobie całkiem nieźle, Harris wciąż poszukiwał dla Iron Maiden wokalisty idealnego. Okazał się nim Bruce Dickinson, dysponujący głosem o tak dużej skali, że przy tworzeniu piosenek nie było już żadnych ograniczeń. Były frontman Samson śpiewał zupełnie inaczej od swego poprzednika - w wysokich rejestrach i z charakterystycznym wibratem; stanowiło to ostatni element potrzebny do zdefiniowania stylu zespołu.

Album The Number Of The Beast jest bardzo wysoko oceniany we wszystkich przewodnikach płytowych. Zawiera siedem wspaniałych utworów, będących kwintesencją muzyki Maiden, i banalną próbę kompozytorską duetu Smith-Burr (Gangland), za którą odjąłem pół gwiazdki, chociaż i tak uważam, że wstyd nie mieć tej płyty. Są tu kompozycje stanowiące stały punkt programu każdego koncertu grupy: poprzedzony biblijnym cytatem utwór tytułowy i opowieść o ostatnich chwilach skazańca, Hallowed Be Thy Name. W tym ostatnim zastosowano zmyślny patent w postaci śpiewanych a capella partii Dickinsona, które zespół przerywa jedynie swoimi „akcentami” - potem już zaczyna się ironowanie ze stopniowym podkręcaniem tempa. W Run To The Hills chodziło o to, by jak najlepiej oddać tętent galopujących koni - efekt zabrzmiał tak przekonująco, że zespół uwielbia wracać do takich rytmów po dziś dzień. Koniecznie trzeba też wyróżnić The Prisoner, inspirowany brytyjskim serialem science fiction o takim samym tytule (tekst na początku wygłasza aktor Patrick McGoohan); numer zaczyna się dość wolnym wstępem perkusji, który brzmi niczym sygnał do zburzenia jakiegoś więzienia. Mocna, acz bardzo melodyjna rzecz.

To dzięki nagraniu tej płyty zespół zasłużenie zyskał status heavymetalowej megagwiazdy. [rok 2003]

Recenzja Iron Maiden - The Number of the Beast

Autor: Paweł Brzykcy
Jak metalowe utwory zabrzmiałyby w wykonaniu Eda Sheerana? Artysta postanowił sprawdzić to sam.
 
22 marca 1982 roku ukazał się najsłynniejszy album Iron Maiden, „The Number Of The Beast”. Dziś ta legendarna płyta obchodzi swoje 35. urodziny.
 
Komentarze (1)
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
Lemmysomemoney dodano: 21.11.2017, 14:19 #1
Koniec ery punk'n'rolla
... i początek ery IM komercyjnego, każdy lubi co innego, dla mnie w tym momencie skończył się okres romantyczny, a zaczęło trzepanie kasiory, do czego w sumie ten zawód się sprowadza.
© 2013-2020 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group