terazmuzyka.pl
 
TAGI: iron maiden

The X Factor

"The X Factor" to wyraźne słabsza od poprzednich płyta Iron Maiden. I zdecydowanie nie można za to winić tylko nowego wokalisty Blaze'a Bayleya.

Wykonawca: Iron Maiden


INFORMACJE DODATKOWE:
Rodzaj albumu: Studyjny
Data wydania albumu: 2 października 1995
Produkcja: Steve Harris & Nigel Green
Wydawca: EMI
Style: Heavy Metal
Nasza ocena
Ocena społeczności 9.1
Oceniono na "10": 25 razy
Oceń -

Dziwna płyta, całkiem inna od pozostałych. Nowy wokalista, który zastąpił Dickinsona, Blaze Bayley na kolana nie rzuca, ale jest naprawdę niezły, no i dosyć dobrze wkomponował się w zespół.

Płyta na pewno jest wolniejsza i bardziej mroczna od wcześniejszych dokonań Maiden, po troszę dlatego, że trzeba było dopasować repertuar do nowego głosu w zespole, ale chyba przede wszystkim dlatego, że szef ekipy, Steve Harris, był na życiowym zakręcie. Sam po latach wspomina, że był to dla niego trudny okres. Miało to niewątpliwy wpływ na teksty i muzykę, a nagrywanie płyty trwało prawie rok.

Wprawdzie wokalista się zmienił, ale nie zapominajmy, że zespół to pięciu muzyków i jeżeli wsłuchamy się w kompozycje to okaże się, że są całkiem udane. Tym razem doskonale poczyna sobie Janick Gers, okazuje się, że jest w zespole nie tylko od podrzucania gitary na koncertach, ale staje się sprawnym kompozytorem w takich utworach jak Man On The Edge, Look For The Truth, czy The Edge of Darkness (ten ostatni z początku spokojny, wręcz monotonny, kończy się miękką, dopasowaną partią gitary - brawo Gers!).

Płytę rozpoczyna rewelacyjny Sign Of The Cross, który od cichego śpiewu mnichów rodem ze średniowiecznego klasztoru przechodzi w porywający, pełen energii utwór, podczas którego ani przez moment nie możemy się nudzić. Sign Of The Cross został skomponowany pod wpływem książki Umberto Eco Imię róży. Z kolei najbardziej motorycznym utworem albumu, który jest jakby pomostem pomiędzy poprzednimi płytami a tą, okazuje się Man On The Edge (nawiązujący do filmu Upadek w reżyserii Joela Schumachera). Warto też zwrócić uwagę na Look For The Truth z umiejętnie wplecioną szkocką melodią ludową.

Zmienił się nie tylko wokalista, zmieniły się też teksty zespołu. Dominują w nich rozterki facetów przed czterdziestką. Można by rzec, że The X Factor to concept album na temat człowieka wątpiącego w sens swego życia - wystarczy wsłuchać się w pełne pasji i bólu teksty Judgement Of Heaven czy 2 A.M. To chyba też najbardziej osobiste dzieło Steve’a Harrisa.

Wydaje mi się, że z upływem lat płyta zyskała jeszcze na wartości. Może właśnie dlatego, że jest inna od pozostałych. [2003]

Recenzja Iron Maiden - The X Factor

Autor: Leszek Jastrzębski
Wokalista Iron Maiden przyznał, że lubił śpiewać piosenki z czasów, w których na czele grupy stał Blaze Bayley.
 
Blaze Bayley był jednym z wokalistów Iron Maiden, ale wielu fanów formacji chce o tym okresie zapomnieć. Czy faktycznie był to czas spadku jakości muzycznej popularnego zespołu?
 
Związek Producentów Audio-Video opublikował pierwsze notowanie najlepiej sprzedających się albumów winylowych w Polsce.
 
Komentarze - bądź pierwszy!
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
© 2013-2018 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group