terazmuzyka.pl

Nevermind

"Nevermind" to drugi studyjny album zespołu Nirvana. Płyta okazała się gigantycznym sukcesem, w czym duża zasługa piosenki "Smells Like Teen Spirit".

Wykonawca: Nirvana


INFORMACJE DODATKOWE:
Rodzaj albumu: Studyjny
Data wydania albumu: Wrzesień 1991
Produkcja: Butch Vig
Wydawca: DGC
Style: Grunge
Nasza ocena
Ocena społeczności 9.0
Oceniono na "10": 40 razy
Oceń -

Za dużo powiedziano i napisano o Nevermind, żebym mógł tu dodać coś odkrywczego. Pochwały tego albumu przekroczyły swego czasu dopuszczalny poziom. Ale najciekawsze jest to, że nie sposób się z nimi nie zgodzić. Nevermind jest jedną z tych płyt, podczas słuchania których nie mamy wątpliwości, że obcujemy z czystą muzyką rockową. Z rockiem w jego najświetniejszej postaci. To płyta szczera, porywająca, wrażliwa do bólu. W każdym fragmencie tak bardzo prawdziwa.

Smells Like Teen Spirit zaczyna się ciętą sekwencją czterech akordów, dziś już stanowiących rockowy symbol lat dziewięćdziesiątych. Mówiono o zrzynce z The Pixies, ale kogo to obchodzi! Są takie kawałki, o których od momentu wydania wiemy, że to klasyka. I tak jest w tym przypadku. In Bloom to kolejna rzecz charakterystyczna dla muzycznego myślenia Cobaina: proste przejścia chwytów, ruszający refren i cały ogrom energii. Zaraz potem Come As You Are, absolutny majstersztyk kompozycyjny, z inteligentną i naturalnie chwytliwą melodią. Sposób śpiewania Cobaina potrafi wbić w fotel: w jego krzykach i skandowaniu jest tyle głębi! I można tylko wymieniać: Breed, Lithium, Drain You czy On A Plain – wszystko równie pasjonujące.

Piosenki z Nevermind na pewno są łagodniejsze i łatwiej przyswajalne niż te z Bleach; w dodatku znalazły się tu dwie impresje prawdziwie liryczne – wzbogacone dźwiękami wiolonczeli Polly i Something In The Way, gdzie Cobain zabrzmiał wstrząsająco. Ale śmieszne wydają się komentarze zarzucające Nevermind komercję. Weźmy takie Stay Away, jeden z kulminacyjnych punktów w całym dorobku formacji. Tyle niewysłowionej furii zmieściło się w kilku minutach, że aż trudno uwierzyć!

Sukces Nevermind z dnia na dzień wywindował Cobaina, Novoselica i Grohla na absolutne szczyty. Nie ma co przypominać, jakim to bestsellerem był ten album. Warto natomiast pamiętać jego o nieocenionym wpływie, zarówno na muzykę całej dekady, jak i świadomość rzeszy młodych słuchaczy na całym świecie.

Recenzja Nirvana - Nevermind

Autor: Borys Dejnarowicz
Kurt Cobain urodził się 20 lutego 1967 roku. Gdyby żył, dzisiaj obchodziłby pięćdziesiąte drugie urodziny.
 
Do sieci trafiło kilka godzin nagrań demo, jakie Nirvana zarejestrowała pod koniec lat 80. i na początku 90.
 
Płyty winylowe znowu powracają do Biedronki. 21 września na półkach pojawi się kolejna seria płyt.
 
Komentarze - bądź pierwszy!
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
© 2013-2020 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group