terazmuzyka.pl

Nevermind

"Nevermind" to drugi studyjny album zespołu Nirvana. Płyta okazała się gigantycznym sukcesem, w czym duża zasługa piosenki "Smells Like Teen Spirit".

Wykonawca: Nirvana


INFORMACJE DODATKOWE:
Rodzaj albumu: Studyjny
Data wydania albumu: Wrzesień 1991
Produkcja: Butch Vig
Wydawca: DGC
Style: Grunge
Nasza ocena
Ocena społeczności 8.9
Oceniono na "10": 37 razy
Oceń -

Za dużo powiedziano i napisano o Nevermind, żebym mógł tu dodać coś odkrywczego. Pochwały tego albumu przekroczyły swego czasu dopuszczalny poziom. Ale najciekawsze jest to, że nie sposób się z nimi nie zgodzić. Nevermind jest jedną z tych płyt, podczas słuchania których nie mamy wątpliwości, że obcujemy z czystą muzyką rockową. Z rockiem w jego najświetniejszej postaci. To płyta szczera, porywająca, wrażliwa do bólu. W każdym fragmencie tak bardzo prawdziwa.

Smells Like Teen Spirit zaczyna się ciętą sekwencją czterech akordów, dziś już stanowiących rockowy symbol lat dziewięćdziesiątych. Mówiono o zrzynce z The Pixies, ale kogo to obchodzi! Są takie kawałki, o których od momentu wydania wiemy, że to klasyka. I tak jest w tym przypadku. In Bloom to kolejna rzecz charakterystyczna dla muzycznego myślenia Cobaina: proste przejścia chwytów, ruszający refren i cały ogrom energii. Zaraz potem Come As You Are, absolutny majstersztyk kompozycyjny, z inteligentną i naturalnie chwytliwą melodią. Sposób śpiewania Cobaina potrafi wbić w fotel: w jego krzykach i skandowaniu jest tyle głębi! I można tylko wymieniać: Breed, Lithium, Drain You czy On A Plain – wszystko równie pasjonujące.

Piosenki z Nevermind na pewno są łagodniejsze i łatwiej przyswajalne niż te z Bleach; w dodatku znalazły się tu dwie impresje prawdziwie liryczne – wzbogacone dźwiękami wiolonczeli Polly i Something In The Way, gdzie Cobain zabrzmiał wstrząsająco. Ale śmieszne wydają się komentarze zarzucające Nevermind komercję. Weźmy takie Stay Away, jeden z kulminacyjnych punktów w całym dorobku formacji. Tyle niewysłowionej furii zmieściło się w kilku minutach, że aż trudno uwierzyć!

Sukces Nevermind z dnia na dzień wywindował Cobaina, Novoselica i Grohla na absolutne szczyty. Nie ma co przypominać, jakim to bestsellerem był ten album. Warto natomiast pamiętać jego o nieocenionym wpływie, zarówno na muzykę całej dekady, jak i świadomość rzeszy młodych słuchaczy na całym świecie.

Recenzja Nirvana - Nevermind

Autor: Borys Dejnarowicz
Do sieci trafiło kilka godzin nagrań demo, jakie Nirvana zarejestrowała pod koniec lat 80. i na początku 90.
 
Płyty winylowe znowu powracają do Biedronki. 21 września na półkach pojawi się kolejna seria płyt.
 
Rysownicy z wytwórni Marvela postanowili uhonorować rockowych artystów w niezwykły sposób.
 
Komentarze - bądź pierwszy!
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
© 2013-2018 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group