terazmuzyka.pl

MTV Unplugged in New York

"MTV Unplugged in New York" to akustyczny koncert Nirvany wykonany w Nowym Jorku w 1993 roku. Płytę wydano ponad pół roku po samobójczej śmierci Kurta Cobaina i rozpadzie zespołu.

Wykonawca: Nirvana


INFORMACJE DODATKOWE:
Rodzaj albumu: Koncertowy
Data wydania albumu: Listopad 1994
Produkcja: Alex Coletti, Scott Litt, Nirvana
Wydawca: DGC
Style: Grunge, Rock Alternatywny
Nasza ocena
Ocena społeczności 8.7
Oceniono na "10": 23 razy
Oceń -

Ten niezwykły koncert odbył się 18 listopada 1993 roku w studiu Sony Music w Nowym Jorku. O jego niezwykłości przesądziło wiele czynników. Po pierwsze, zgodnie z nazwą programu telewizyjnego, Nirvana zagrała „bez prądu”. Materiał znany dotychczas w elektrycznych opracowaniach nabrał przez to innego wyrazu. Dalej, podstawowy, trzyosobowy skład zasilili zaproszeni tu Pat Smear, grający na gitarze, i Lori Goldston, grająca na wiolonczeli, co wpłynęło na koloryt muzyki. Wreszcie grupa sięgnęła aż po sześć cudzych kompozycji, co stanowi przecież trzy siódme całego programu.

Dość statystyki, bo ta płyta ma w sobie takie pokłady wrażliwości, że nie oddadzą jej żadne słowa. Już od pierwszego utworu About A Girl czuć, że muzycy tworzą za pomocą kilku akordów prawdziwie natchniony klimat. Wykonany przez samego Cobaina, jedynie z akompaniamentem gitary, Pennyroyal Tea potrafi, podobnie zresztą jak kilka innych fragmentów, przyprawia o ciarki na plecach. Jednym z fenomenów MTV Unplugged In New York jest to, że słuchamy zespołu, który zwykle porażał potęgą ekspresji. A jednak potrafił wykreować, w konwencji właściwie sobie obcej, misterium wyjątkowe. Dowodem choćby On A Plain, jak dla mnie w wersji jeszcze lepszej niż ta z Nevermind. Podobnie jest z All Apologies, który dopiero tutaj w pełni objawił swój liryczny charakter.

Z przeróbek zagrali najpierw Jesus Doesn’t Want Me For A Sunbeam The Vaselines (na akordeonie Novoselic) i The Man Who Sold The World Davida Bowiego. Później na scenie pojawili się Curt i Chris Kirkwoodowie z Meat Puppets i wszyscy panowie zagrali trzy kompozycje: Plateau, Oh Me i Lake Of Fire, jedną bardziej wzruszającą od drugiej. Cobain wznosi się w nich na wyżyny wokalne – nie mówię o czystości, lecz ładunku emocjonalnym. Na koniec zaś występu Kurt intonuje Where Did You Sleep Last Night Leadbelly’ego.

Prawda jest taka, że MTV Unplugged In New York się przeżywa. Płyta ma unikatową atmosferę, niespotykaną nigdzie indziej. Każdy dęwięk wybrzmiewa po swojemu. I nawet wtedy, gdy Cobain zapowiada poszczególne pieśni, kiedy przekomarza się z publicznością, czuć, że obcujemy z czymś ponadczasowym.

Recenzja Nirvana - MTV Unplugged in New York

Autor: Borys Dejnarowicz
Sieć sklepów Biedronka przygotowała świąteczną promocję płyt.
 
Jim Burns, twórca szalenie popularnego programu „MTV Unplugged”, zmarł w wyniku obrażeń odniesionych w wypadku.
 
Frances Bean Cobain – córka Kurta Cobaina i Courtney Love – domaga się zwrotu gitary ojca od swojego byłego męża.
 
Komentarze - bądź pierwszy!
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
© 2013-2020 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group