terazmuzyka.pl
 
TAGI: Pearl Jam

Vs.

Drugi studyjny album Pearl Jam, noszący tytuł "Vs.", okazał się ogromnym sukcesem nie tylko muzycznym, ale również marketingowym.

Wykonawca: Pearl Jam


INFORMACJE DODATKOWE:
Rodzaj albumu: Studyjny
Data wydania albumu: 19 października 1993
Produkcja: Brendan O'Brien, Pearl Jam
Wydawca: Epic
Style: Grunge, Hard Rock, Rock Alternatywny
Nasza ocena
Ocena społeczności 8.7
Oceniono na "10": 7 razy
Oceń -

Vs. został nagrany podobnie jak Ten – w większości na żywo, w celu zachowania spontaniczności. Tak naprawdę jednak różnic między tymi płytami jest zdecydowanie więcej, niż podobieństw. Jako autorów muzyki podano cały zespół. Brzmienie, bez tak gigantycznego jak na Ten pogłosu jest zdecydowanie studyjne, a także bardziej soczyste, więcej w nim barw (ten przepiękny bas!). Mamy tu także większą rozpiętość dynamiczną – od najgłośniejszego w repertuarze Pearl Jam, wściekłego Blood, po wyciszone, bardzo delikatne Indifference – jak i stylistyczną. O ile Leash i Animal przypominają album debiutancki (tyle, że w tym drugim tempo jakby podkręcone), o tyle oparte na brzmieniach akustycznych, zahaczające o folk, Elderly Woman Bahind The Counter In A Small Town czy Daughter są już sporym zaskoczeniem. Podobnie Glorified G, mający w sobie coś z ducha R.E.M., czy przywołujący klimat południa Stanów Dissident. A W.M.A., z „plemiennymi” bębnami, to jakby pearljamowe odczytanie twórczości Petera Gabriela... Funkujące Rats jest trochę mniejszą niespodzianką. Vs. ma także inny nastrój, już nie tak mroczny, nie tak przytłaczający jak Ten. Vedder z natchnionego poety-Mesjasza przedzierzgnął się w rockowego wokalistę: choć ciągle lubi pokrzyczeć, jednak zdecydowanie więcej śpiewa – i słucha się go poniekąd łatwiej.

W warstwie tekstowej album jest ponownie zaangażowany społecznie – choć niekoniecznie równie sugestywny. W Blood czy Rats Vedder krytycznie odnosi się do show businessu, w W.M.A. piętnuje brutalność policji, a w Glorified G – gloryfikację broni w kulturze masowej. Daughter i Leash dotyczą braku porozumienia między dziećmi a rodzicami. Bardziej przekonująco wypadają niosące mniej treści a więcej emocji, cobainowskie w stylu słowa do Go i Animal, bardzo poetyckie Indifference czy zdecydowanie osobiste Rearviewmirror.

Czy z tego co powyżej wynika, że Vs. to drugi najlepszy album Pearl Jamu? Jeśli nie, to napiszmy: Vs. to płyta od początku do końca świetna i energetyczna, zawierająca takie klasyczne numery jak Go, Daughter czy Animal. A rozdzierające słuchacza na strzępy Rearviewmirror to jeden z najwspanialszych utworów zespołu. [2006]

Recenzja Pearl Jam - Vs.

Autor: Jordan Babula
Recenzje czytelników
Autor: jeremy96
+ 0 -

Po genialnym debiucie, nie poszli na łatwiznę i nie nagrali "Ten 2". Album "VS." jest zdecydowanie...
Pokaż treść

Były perkusista Pearl Jam ma kilka krytycznych uwag na temat zespołu, w którym kiedyś grał i jego obecnego bębniarza.
 
Komentarze - bądź pierwszy!
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
Skład nagrywający płytę
© 2013-2020 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group