terazmuzyka.pl

Use Your Illusion II

Czwarty w dorobku album Guns N' Roses. Kontynuacja opublikowanego w tym samym roku "Use Your Illusion I". Płytę promował m.in. singiel "Knockin' on Heaven's Door".

Wykonawca: Guns N' Roses


INFORMACJE DODATKOWE:
Rodzaj albumu: Studyjny
Data wydania albumu: Wrzesień 1991
Produkcja: Mike Clink, Guns N' Roses
Wydawca: Geffen
Style: Hard Rock, Heavy Metal
Nasza ocena
Ocena społeczności 8.7
Oceniono na "10": 18 razy
Oceń -

Use Your Illusion II, jeśli chodzi o muzyczną zawartość, ma charakter zbliżony do „jedynki”. I także w tym zestawie jest kilka utworów nie wnoszących nic istotnego do wizerunku grupy. Postaram skupić się na tych ważniejszych momentach.

„Dwójka” już początek ma niesamowity. Muzyka wspaniale koresponduje z antywojennym tekstem: I don’t need your civil war, I don’t need one more war. Niby kolejna ballada Gunsów, z mocnym refrenem, ognistym solem, charakterystyczną, pełną bólu manierą wokalną Axla, a jednak – może właśnie ze względu na tematykę – jest w niej coś wyjątkowego, ma niepowtarzalny nastrój.... Do ciekawszych fragmentów niewątpliwie zalicza się też Pretty Tied Up Stradlina z orientalizującymi tematami, pulsującym riffem i szarpanym, chwytliwym refrenem. Bezkompromisowy i chyba na tej płycie najlepszy w kategorii „ostra jazda” jest You Could Be Mine Stradlina-Rose’a. Wersja Knockin’ On Heaven’s Door ma wielką klasę. Trudno się dziwić, że znana jest bardziej niż dylanowski oryginał... Dużo jest na Use Your Illusion II kawałków z fortepianem. Gunsi nie zapominają o potędze gitar, ale trochę zwalniają tempo i stawiają raczej na nastrój. Takie są 14 Years, YesterdaysEstranged. Kolejna „dyscyplina” to dość standardowe boogie – jak w Breakdown czy Shotgun Blues. Na ich tle wyróżniają się – koncertowy czad Get In The Ring Slasha-McKagana-Rose’a i faktycznie motoryczny Locomotive Slasha-Rose’a. A najbardziej zaskakującą niespodziankę zespół zachował na sam koniec. My World to... rapowanka trwająca niespełna półtorej minuty, wykrzyczana na tle elektronicznego podkładu. Taki eksperyment Axla.

Przyznam, że nie potrafiłbym z pełnym przekonaniem powiedzieć, która z cześci Use Your Illusion jest lepsza. Anglosascy recenzenci też zazwyczaj oceniają je tak samo (tylko w The Rolling Stone Album Guide trafiłem na pół gwiazdki więcej przy drugim zestawie). Ja mogę tylko doradzić, aby kierować się ilością rozpoznawanych przez siebie przebojów. A tych nie brakuje ani na Use Your Illusion I, ani na Use Your Illusion II.

Recenzja Guns N' Roses - Use Your Illusion II

Autor: Łukasz Wewiór
Sieć sklepów Biedronka przygotowała świąteczną promocję płyt.
 
Komentarze - bądź pierwszy!
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
© 2013-2020 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group