terazmuzyka.pl

The Spaghetti Incident?

"The Spaghetti Incident?" to album Guns N' Roses, piąty w dorobku, na którym znalazły się covery utworów punk- i hardrockowych.

Wykonawca: Guns N' Roses


INFORMACJE DODATKOWE:
Rodzaj albumu: Studyjny
Data wydania albumu: Listopad 1993
Produkcja: Mike Clink, Guns N' Roses, Jim Mitchell
Wydawca: Geffen
Style: Hard Rock, Punk Rock
Nasza ocena
Ocena społeczności 6.8
Oceniono na "10": 2 razy
Oceń -

Z założenia miał to być luźny album z gunsowymi przeróbkami cudzych, punkrockowych utworów. Wyszła raczej nierówna płyta, ale bywają naprawdę udane kawałki. Zgodnie z pierwotną ideą są tu tylko przeróbki kompozycji innych artystów, ale... nie tylko punkowych. Ponoć chłopaki doskonale bawili się podczas sesji, mimo iż już wtedy w obozie Gunsów nie działo się najlepiej. Doszło do kolejnej zmiany w składzie: Izzy’ego Stradlina zastąpił Gilby Clarke.

The Spaghetti Incident? zaczyna się od utworu Since I Don’t Have You The Skyliners, pochodzącego z1958 roku. Słuchamy balladowego numeru w wersji nie pozbawionej pewnego pietyzmu dla pierwowzoru, ale też mocno napiętnowanej stylem Gunsów. Podobnie jest z – nie uwzględnioną w opisie albumu –piosenką  Look At Your Game Girl, której obecność na Spaghetti Incident? w chwili wydania płyty wywołała falę oburzenia. Dlatego, że jej autorem jest nie kto inny tylko postrach Ameryki, Charles Manson. Tak, guru bandy, która zamordowała Sharon Tate... A sama kompozycja? Przyjemna, ładna, delikatna, dość zwyczajna.

Ze spokojniejszych utworów z tego zestawu za najlepszy uważam Ain’t It Fun.To pełna goryczy pieśń z repertuaru The Dead Boys. Niesamowity nastrój i emocje płynące z tekstu o przemijaniu i trudach życia.

Akustycznie i niemal w pojedynkę z powodzeniem zostało nagrane przez Duffa McKagana You Can’t Put Your Arms Around A Memory Johnny’ego Thundersa. Również świetnym pomysłem okazało się połączenie topornego, ale wpadającego w ucho motywu Buick Makane z melodyjnym refrenem Big Dumb Sex. T.Rex i Soundgarden – yes! Hair Of The Dog śmiało może mierzyć się z oryginałem Nazarethu (i nie odbiega od niego jakoś drastycznie).

Większość pozostałych kawałków to Guns N’ Roses w wydaniu „punkowym”. Otrzymujemy przekrój młodzieńczych inspiracji muzyków. Raczej rock’n’rollowy Human Being The New York Dolls, bliski oryginałowi The Misfits Attitude ze śpiewem Duffa, ciężkie Black Leather Sex Pistols, surowe, rozpędzone, ale trochę bez mocy Raw Power Iggy’ego i The Stooges.

W książeczce CD zespół zachęca do posłuchania oryginalnych wersji utworów, które wziął na warsztat. Ładny gest.

Recenzja Guns N' Roses - The Spaghetti Incident?

Autor: Łukasz Wewiór
Słynny reżyser Quentin Tarantino zamierza nakręcić film, przedstawiający historię morderstwa żony Romana Polańskiego, Sharon Tate.
 
Komentarze - bądź pierwszy!
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
© 2013-2020 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group