terazmuzyka.pl
 
TAGI: deep purple

Concerto for Group and Orchestra

Wydawnictwo obejmuje koncert zespołu Deep Purple i The Royal Philharmonic Orchestra skomponowany przez Jona Lorda i dyrygowany przez Malcolma Arnolda w 1969 roku.

Wykonawca: Deep Purple


INFORMACJE DODATKOWE:
Rodzaj albumu: Koncertowy
Data wydania albumu: Grudzień 1969
Produkcja: Deep Purple
Wydawca: Tetragrammaton
Czas trwania płyty: 00:59:26
Style: Muzyka Klasyczna, Rock Progresywny
Nasza ocena
Ocena społeczności 7.6
Oceniono na "10": 4 razy
Oceń -

Zasadniczy pomysł na tę płytę polegał na połączeniu dwóch różnych rodzajów muzyki: klasycznej i rockowej. Kiełkował on w głowie Jona Lorda od lat. Zresztą nie tylko w jego głowie: wystarczy wspomnieć Keitha Emersona i zespół The Nice z płytą Ars Longa Vita Brevis albo The Moody Blues z jej Days Of Future Passed i pieśnią Nights In White Satin na czele.

Zamysłem Lorda było stworzyć utwór na zespół rockowy i orkiestrę, w którym początkowo Deep Purple i symfonicy potraktowani zostaliby jako antagoniści, ale stopniowo stawaliby się sojusznikami. Rzecz jest, wbrew pozorom, dość prosta. Zwłaszcza część pierwsza, gdzie grupa i orkiestra „zabierają głos” wymiennie, na zasadzie: kończy jeden, zaczyna drugi… Dopiero dalej jest nieco ciekawiej. Szczególnie w części drugiej, Andante. Jest tam taki fajny moment, gdy na tle orkiestrowej kantyleny pojawia się nie mniej łagodny śpiew Iana Gillana: How can I see when the light has gone out. How can I hear when you speak so silently... Ładne. Aczkolwiek i tu tematom brak rozwinięcia, a partie orkiestry brzmią zbyt ciężko i rozwlekle.

Z perspektywy czasu Concerto nie prezentuje się tak dobrze jak podobne osiągnięcia Keitha Emersona czy Franka Zappy. Inna sprawa, że ambitnego zamierzenia Lorda nie da się z niczym innym porównać. Na szczęście mózg i pianista Purpli próbował dalej: wydał takie płyty, jak Gemini Suite (nagraną solo i z Deep Purple) i Sarabande w latach siedemdziesiątych oraz znakomitą Pictured Within pod koniec lat dziewięćdziesiątych. [rok 2003]

Recenzja Deep Purple - Concerto for Group and Orchestra

Autor: Grzesiek Kszczotek
Komentarze - bądź pierwszy!
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
Skład nagrywający płytę
© 2013-2020 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group