terazmuzyka.pl

Machine Head

To właśnie na płycie "Machine Head" znalazł się jeden z najważniejszych utworów w dorobku Deep Purple. Mowa oczywiście o ponadczasowym "Smoke on the Water".

Wykonawca: Deep Purple


INFORMACJE DODATKOWE:
Rodzaj albumu: Studyjny
Data wydania albumu: 25 marca 1972
Produkcja: Deep Purple, Martin Birch
Wydawca: Purple
Czas trwania płyty: 00:37:25
Style: Hard Rock, Heavy Metal
Nasza ocena
Ocena społeczności 9.0
Oceniono na "10": 38 razy
Oceń -

Kolejna świetna płyta, aczkolwiek mocno różniąca się od poprzedniej. Machine Head nagrywano w Montreux i zespół działa tu jak szwajcarski zegarek. W repertuarze znów ani jednego wypełniacza, a wykonanie tak dobre, że można by było podejrzewać, iż dźwięki te wygenerował jakiś doskonale zaprogramowany komputer. Przekornie sugeruje to nawet tytuł – na szczęście w tamtych czasach albumy nagrywali ludzie z krwi i kości...

Wgląd w zawartość Machine Head rozpocznijmy od najbardziej znanego utworu Deep Purple, Smoke On The Water. Jak wiadomo, podczas sesji nie zabrakło przeżyć traumatycznych – tekst tego utworu jest skrupulatną relacją z pożaru, w którym uczestniczył zespół. Ale numer ten niesie przede wszystkim bodaj najsłynniejszy gitarowy riff wszech czasów, za sprawą którego rzecz zyskała status hardrockowego hymnu. Żeby było śmieszniej – nie jest to wcale najbardziej wyrafinowana kompozycja na Machine Head. Mamy tu bowiem Pictures Of Home, szybki numer z minisolówkami perkusji i basu, zagrany z polotem, przy którym Smoke On The Water (w tej wersji) wypada jednak odrobinkę topornie. Pytacie o Highway Star? To dopiero jazda próbna, ta gwiazda rozbłyśnie dopiero na autostradach Japonii. Trochę niedocenianym utworem pozostaje Never Before, a szkoda, bo zadziorne canto fajnie kontrastuje tu z melodyjnym refrenem. Całość efektownie zamyka Space Truckin’, w którym zadziorne jest już wszystko.

Precyzyjnie wykonana, ponadczasowa muzyka. Na cztery i pół gwiazdki, bo kilka kompozycji powróci na następnej płycie w jeszcze lepszych wersjach. [2003]

Recenzja Deep Purple - Machine Head

Autor: Paweł Brzykcy
W kolejnym odcinku programu „Twoja twarz brzmi znajomo” mogliśmy usłyszeć między innymi przebój Republiki i Deep Purple.
 
Płyty winylowe znowu powracają do Biedronki. 21 września na półkach pojawi się kolejna seria płyt.
 
W ramach serii wywiadów z okazji wydania płyty „InFinite”, prowadzący zapytali członków Deep Purple ile sprzedali płyt. Odpowiedzi były zaskakujące.
 
Komentarze - bądź pierwszy!
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
© 2013-2019 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group