terazmuzyka.pl

Exciter

"Exciter" to dziesiąty studyjny album grupy Depeche Mode. Promowały go cztery single "Dream On", "I Feel Loved", "Freelove" i "Goodnight Lovers".

Wykonawca: Depeche Mode


INFORMACJE DODATKOWE:
Rodzaj albumu: Studyjny
Data wydania albumu: 14 maja 2001
Produkcja: Mark Bell
Wydawca: Mute
Style: Rock Industrialny, Synthpop
Nasza ocena
Ocena społeczności 7.2
Oceniono na "10": 1 raz
Oceń -

Utrzymując kierunek z Ultry, proponują muzykę nieco trudniejszą w odbiorze.

Dlaczego? Jeszcze więcej tu melancholii, minimalizmu w aranżacjach, rezygnacji z przebojowych refrenów na rzecz nastrojowych, powłóczystych kompozycji... Część osób z pewnością taki stan rzeczy zaakceptuje. Dla innych być może brzmi to odstraszająco. Cóż, tej płyty po prostu nie da się zignorować. Bo na każdego „snuja” przypadają tu perły mogące od razu lądować na kolejnym Greatest Hits zespołu czy nawet w kanonie muzyki pop.

Przede wszystkim Freelove, utwór, w którym można się zakochać. Ciepła elektronika, stylowe uderzenia gitary, cudowna melodia... Breathed: odmienna od reszty, inaczej zaśpiewana ballada, ze sprytnie ułożonym tekstem o miłosnym rozdarciu. Albo Goodnight Lovers, prawdziwa kołysanka zamykająca album. Szukającym klasycznego stylu grupy polecam natomiast Dead Of Night, z typowym dla nich refrenem. Jeszcze słowo o produkcji. Jak wspomniałem, wydaje się ona bardziej oszczędna, raczej redukująca brzmienie, niż ładująca w nie mnóstwo efektów. Nie znaczy to jednak, że z efektów zrezygnowali. Wszystkie podkłady nawiązują do najnowocześniejszych klubowych brzmień. Tyle tylko, że Depeche Mode wie,  jak te brzmienia kulturalnie serwować: wybrzmiewają dyskretnie, tak by nie zdominować piosenki, wykluczone jest opieranie na nich kompozycji.

By Exciter w pełni przyswoić, potrzeba kilku przesłuchań, na kolana nie rzuca od razu. Ale to dobrze, zdążymy sobie podłożyć coś miękkiego. [2001]

Recenzja Depeche Mode - Exciter

Autor: Bartek Koziczyński
Komentarze - bądź pierwszy!
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
© 2013-2020 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group