terazmuzyka.pl

Images and Words

"Images and Words" to drugi album Dream Theater, natomiast pierwszy z wokalnym udziałem Jamesa LaBrie. Album odniósł największy komercyjny sukces ze wszystkich wydawnictw Dream Theater.

Wykonawca: Dream Theater


INFORMACJE DODATKOWE:
Rodzaj albumu: Studyjny
Data wydania albumu: 7 lipca 1992
Produkcja: David Prater
Wydawca: Atco
Style: Metal Progresywny, Rock Progresywny
Nasza ocena
Ocena społeczności 8.3
Oceniono na "10": 11 razy
Oceń -

Mówi się, że trzecia płyta jest najważniejsza w dyskografii każdego zespołu. Pierwsza to próba zaistnienia na rynku, druga to coś, co jeszcze może powstać „z rozpędu” i służy ugruntowaniu pozycji (jeśli udało się ją zdobyć), natomiast trzecia – to dopiero prawdziwy sprawdzian umiejętności, twórczego potencjału. Właśnie pod taką presją powstają z reguły te klasyczne, najwspanialsze albumy rockowe.

Dream Theater postanowił jednak zrobić wszystko po swojemu. I już drugim albumem w pełni udowodnił swoją klasę, zdefiniował własny styl i – co tu dużo mówić – nagrał najwybitniejsze dzieło w swojej karierze. Album Images And Words nadal ceniony jest najwyżej przez anglosaskich recenzentów i zaliczany do klasyki prog metalu. Wiele młodych zespołów, próbujących swych sił na polu takiej muzyki, traktuje Images And Words niczym muzyczną Biblię. Dla fanów zespołu to – oczywiście – materiał najbardziej kultowy...

Wszystko to nie może dziwić, jeżeli dokładnie zapoznamy się z zawartością muzyczną płyty. Zmiana wokalisty wyszła na dobre. Nowy śpiewający frontman, James La Brie, choć miał za sobą współpracę z softmetalowym Winter Rose, sprawdził się doskonale. Jego głos jest o wiele mocniejszy od głosu poprzednika. I James z czasem okazał się jednym z bardziej charakterystycznych wokalistów na scenie hard’n’heavy. Swoimi nieprzeciętnymi umiejętnościami i dużą skalą głosu popisał się śpiewając przepiękne ballady w rodzaju Another Day czy Wait For Sleep (gwarantowane ciarki!) czy też dynamiczne utwory w rodzaju Take The Time albo Under A Glass Moon.

Odpowiednia promocja albumu zaowocowała tym, że w MTV, która dotąd nie gościła Dream Theater, można było trafić aż na trzy teledyski. Kolejno: Pull Me Under (to do dziś jeden z absolutnych „hitów” zespołu, charakterystyczne riffy i refren tego utworu znają dziś chyba nie tylko fani Dream Theater), Another Day (przejmująca ballada z gościnnym udziałem saksofonisty Jay Beckensteina) i Take The Time.

Album Images And Words to prawdziwa kopalnia muzycznych pomysłów i nastrojów, mistrzowski pokaz tego, jak w muzykę można ubrać uczucia, emocje. Jak tchnąć w nią życie. To kwintesencja muzycznego piękna i niezwykłej techniki wykonawczej – po prostu Arcydzieło. Myślę, że właśnie do tego albumu nazwa zespołu pasuje idealnie...

Każdy z utworów z Images And Words to pozycja wybitna. Bez względu na to, czy mamy do czynienia z progresywnym kolosem Learning To Live (wspaniałe klawisze!), czy z „technicznym” Metropolis, w którym John Petrucci wyczynia niesamowite rzeczy na gitarze (o technice tego faceta można by napisać encyklopedię) czy też – z wyciszoną miniaturką Wait For Sleep.

Do tego dodajmy „krystaliczną” wręcz produkcję całości (słychać chyba każde uderzenie z karkołomnych popisów Portnoya), ambitne, egzystencjalne teksty i otrzymujemy jedną z płyt wszech czasów. [2004]

Recenzja Dream Theater - Images and Words

Autor: Adam Brzeziński
Na początku marca 2017 roku perkusista Mike Portnoy ogłosił powstanie nowej supergrupy. Teraz pojawiły się spekulacje, kto znajdzie się w jej składzie.
 
Perkusista Mike Portnoy opuścił Dream Theater w 2010 roku. Gitarzysta John Petrucci mówi czy jest szansa na jego powrót.
 
Ruszyła sprzedaż biletów na jedyny tegoroczny polski koncert formacji Dream Theater, który odbędzie się w Katowicach.
 
Komentarze - bądź pierwszy!
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
Skład nagrywający płytę
© 2013-2020 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group