terazmuzyka.pl
 
TAGI: slipknot

Iowa

"Iowa" to drugs studyjny album amerykańskiej grupy Slipknot. Tytuł, jak można łatwo zgadnąć, nawiązywał do stanu, z którego wywodzili się członkowie zespołu.

Wykonawca: Slipknot


INFORMACJE DODATKOWE:
Rodzaj albumu: Studyjny
Data wydania albumu: 28 sierpnia 2001
Produkcja: Slipknot, Ross Robinson
Wydawca: Roadrunner
Style: Nu Metal
Nasza ocena
Ocena społeczności 7.9
Oceniono na "10": 6 razy
Oceń -

Po przebojowym, ale w opinii wielu osób niebezpiecznie ocierającym się o bardziej komercyjne rejony muzyczne, multiplatynowym Slipknot przyszedł czas na powrót do solidnego metalowego grania. Płyta Iowa mogła być sporym zaskoczeniem dla dotychczasowych fanów, zespół postanowił bowiem nagrać rzecz utrzymaną wprawdzie w podobnej co poprzednio stylistyce, jednak nieporównywalnie ostrzejszą.

O ile na Slipknot dały o sobie znać bardziej przebojowe oblicze grupy, elektroniczne brzmienia i numetalowa rytmika, to na Iowa dominują bardzo szybkie rytmy, podwójne stopy i deathowa jazda. Tak, tak, właśnie death metal stał się tu bazą, wyjściowym punktem do slipknotowej jazdy. Owszem, nie jest to czysta rzeźnia, nadal grupa lubi nieco rozkołysać rytm np. w My Plague (w którym dodatkowo melodyjnie zaśpiewany refren budzi oczywiste skojarzenia z Fear Factory), czy uderzyć w dość chwytliwe rejony w Left Behind, kolejnym „hicie” z tego albumu.

Dominuje jednak jazda bez trzymanki. Thrashowe riffy przeplatają się z blastami (Disasterpiece, I Am Hated, New Abortion), wszystko zaś podlane jest elektronicznym sosikiem (ale w znacznie mniejszej niż na poprzedniej płycie ilości) i odrobiną czystych partii wokalnych. W rezultacie muzycy Slipknot miejscami jawią się na tej płycie jako pojętni uczniowie Fear Factory i Machine Head, by po chwili zabrzmieć prawie jak Morbid Angel i zaskoczyć kornowską wstawką. Jak widać, eklektyzm stał się już znakiem rozpoznawczym tej gromadki.

Żeby tradycji stało się zadość, na koniec płyty po raz kolejny otrzymujemy kompozycję tyle rozbudowaną, co psychodeliczną. I jeszcze ciekawostka – nawiązanie do debiutu w mocno zmodyfikowanej i dużo mroczniejszej wersji Gently.

Muzykom Slipknot udała się wielka sztuka – wyzwalając się z przyjętej płytę wcześniej konwencji, która przyniosła im ogromny sukces komercyjny, nagrali dzieło szczere do bólu i także do bólu brutalne, pozwalające stawiać zespół pod względem intensywności i brutalności raczej obok formacji deathowych niż Korna czy Limp Bizkit. [2004]

Recenzja Slipknot - Iowa

Autor: Adam Kaliszewski
Komentarze - bądź pierwszy!
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
Skład nagrywający płytę
 •  
  Corey TaylorWokal
 •  
  Mick ThomsonGitara
 •  
  Shawn „Clown” CrahanInstrumenty perkusyjne, Wokal
 •  
  Craig „133” Jones Sampler
 •  
  Jim RootGitara
 •  
  Chris FehnInstrumenty perkusyjne, Wokal
 •  
  Paul GrayBas
 •  
  Joey JordisonPerkusja
 •  
  Sid WilsonGramofon, Wokal
© 2013-2020 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group