terazmuzyka.pl
 
TAGI: motorhead

Ace of Spades

"Ace of Spades" to jeden z najważniejszych i najbardziej znanych albumów w dorobku Motörhead. Wydawnictwo uznawane obecnie za kultowe.

Wykonawca: Motörhead


INFORMACJE DODATKOWE:
Rodzaj albumu: Studyjny
Data wydania albumu: 8 listopada 1980
Produkcja: Vic "Chairman" Maile
Wydawca: Bronze, Mercury
Style: Hard Rock, Heavy Metal
Nasza ocena
Ocena społeczności 8.9
Oceniono na "10": 20 razy
Oceń -

Gdy wydawało się, że po Bomber mocniej przywalić się nie da, Lemmy (pewnie z szyderczym uśmieszkiem, po golnięciu whisky prosto z flaszki) sięgnął po swego Rickenbackera i z pomocą Clarke’a i Taylora wyciął Ace Of Spades – kultową kompozycję z albumu o tymże tytule. Cała płyta też stała się kultowa, a wcześniej także hitowa – uplasowała się na czwartej pozycji najlepiej sprzedających się albumów w Wielkiej Brytanii.

Numer Ace Of Spades naprawdę stanowi doskonałą wizytówkę zespołu. Tłukąca perkusja, zgiełkliwe, slide’owe zagrywki gitary, wyrazisty bas i „pijacki” głos lidera. Ten album jest zdecydowanie najszybszy z wydanych do tego czasu. Za wyjątkiem „zwalistego” refrenu (We Are) The Road Crew i pulsującego The Chace Is Better Than The Catch są tu same ekstremalne prędkości. Ale te rajdowe numery niekiedy zawierają niemałą dawkę melodii (Live To Win, Dance). Warto odnotować, że w okolice No Class z Overkill wędruje Jailbait. I wyborne okazują się solówki Clarke’a. Album brzmi już zawodowo, a jednocześnie nie traci nic z typowej dla Motörhead zadziorności. Wśród tekstów mamy – oprócz obowiązkowych wykładów o szybkim życiu (Ace Of Spades) – dowcipny komentarz na temat pozytywnych bohaterów westernów (Shoot You In The Back) i hedonistyczną opowieść o technicznych w trasie(We Are The Road Crew). Może to reminiscencje czasów, kiedy Ian Kilmister pracował u samego Jimiego Hendrixa?

Płyta Ace Of Spades idealnie oddaje fenomen Motörhead. Ekipa Lemmy’ego tę prostą formułę rockowego łojenia eksploatować będzie jeszcze przez lata, nieznacznie zmieniając tylko styl zadawania ciosów. [2005]

Recenzja Motörhead - Ace of Spades

Autor: Łukasz Wewiór
Zespół Motörhead poinformował o śmierci gitarzysty, Eddiego Clarke’a.
 
Komentarze - bądź pierwszy!
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
Skład nagrywający płytę
© 2013-2020 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group