terazmuzyka.pl

In the Wake of Poseidon

Drugi studyjny album King Crimson to "In the Wake of Poseidon". Pomimo kilku zmian personalnych w zespole, udało się zachować styl znany z "In the Court of the Crimson King".

Wykonawca: King Crimson


INFORMACJE DODATKOWE:
Rodzaj albumu: Studyjny
Data wydania albumu: 15 maja 1970
Produkcja: Robert Fripp, Peter Sinfield
Wydawca: Island
Style: Rock Progresywny
Nasza ocena
Ocena społeczności 8.4
Oceniono na "10": 6 razy
Oceń -

W zasadzie, z jednym wyjątkiem, doskonale słychać, że to ten sam zespół co na debiucie. In The Wake Of Poseidon to taki typowy drugi album zespołu, który odniósł sukces. Z perspektywy czasu może dziwić, że Fripp – wieczny niszczyciel form – zdecydował się nagrać tak zachowawczą płytę. Piszę Fripp, bo wiadomo, że w 1970 roku zespół był już w rozsypce, a skład, choć podobny do pierwotnego, był już zdecydowanie „sesyjny” (warto zaznaczyć, że w nagraniach uczestniczyli anonimowo Jon Hiseman z Colosseum i Keith Emerson – wiadomo skąd).

Ten album jest więc w pewnym sensie bardzo podobny do poprzednika. Pictures Of A City to agresywny, ale też rozbudowany hard rock, nieodparcie kojarzący się z 21st Century Schizoid Man. Podobnie Cadence And Cascade, chociaż z Gordonem Haskellem w roli wokalisty zamiast Grega Lake’a, można uznać za odpowiednik I Talk To The Wind, a podniosły utwór tytułowy – za echo Epitaph. Mamy także długi utwór improwizowany, choć tu inspirowany muzyką koncertową (a konkretnie będący parafrazą Marsa Gustava Holsta) a nie free jazzem, czyli trzyczęściowy The Devil’s Triangle. A pomysł na połączenie albumu w całość przez pojawiający się trzykrotnie temat Peace jest pomysłem nowym i ciekawym, ale raczej nierewolucyjnym.

Ówczesnym fanom płyta mogła się więc bardzo podobać – i podobała się. Doszła do czwartej, najwyższej w dziejach King Crimson pozycji na brytyjskich listach. Dla obecnych fanów grupy jest jednak ważna głównie z powodu jednego, niesamowitego utworu – Cat Food. Dziwnego, absurdalnego, pełnego jazzu, zapowiadającego zmiany... [2005]

Recenzja King Crimson - In the Wake of Poseidon

Autor: Jordan Babula
Komentarze - bądź pierwszy!
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
Skład nagrywający płytę
 •  
  Robert FrippGitara, Mellotron
 •  
  Greg LakeWokal
 •  
  Mel CollinsFlet, Saksofon
 •  
  Michael GilesPerkusja
 •  
  Gordon HaskellWokal
 •  
  Keith TippettFortepian
© 2013-2019 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group