terazmuzyka.pl

Islands

"Islands" to czwarty studyjny album King Crimson i jednocześnie ostatni, na którym znalazły się teksty jednego z założycieli grupy Petera Sinfielda.

Wykonawca: King Crimson


INFORMACJE DODATKOWE:
Rodzaj albumu: Studyjny
Data wydania albumu: 3 grudnia 1971
Produkcja: King Crimson
Wydawca: Island
Style: Crossover, Rock Progresywny, Rock Symfoniczny
Nasza ocena
Ocena społeczności 8.6
Oceniono na "10": 9 razy
Oceń -

Islands to płyta, która wzbudza wśród fanów King Crimson najwięcej kontrowersji. Dla niektórych zachwycająca, innym wydaje się świadectwem głębokiego kryzysu. Ten concept album, w warstwie tekstowej zdecydowanie spójny, opowiadający bowiem o poszukiwaniu miłości i różnych jej odcieniach, w warstwie muzycznej był wyjątkowo zróżnicowany i niejednorodny. Formentera Lady przypomina trochę muzykę dawną, Ladies Of The Road to dosyć dziwna, ale zdecydowanie rockowa piosenka z beatlesowskim refrenem, Prelude: Song Of The Gulls to przecudny utwór na kwartet smyczkowy i obój... Płyta ma do tego specyficzne, jakby brudne, ale przy tym bardzo „organiczne”, żywe brzmienie. W porównaniu z krystalicznym Lizard, brzmi niemal garażowo.

Nie mam jednak wątpliwości, że reprezentuje wszystko, co zawsze było największą siłą zespołu. Złożony, pełen zmiennych nastrojów, uzupełniony niesamowitą, agresywną partią gitary, instrumentalny Sailor’s Tale mógłby znaleźć się na Larks’ Tongues In Aspic (dziwne, że następny skład Crimson nie uwzględniał go w repertuarze koncertowym). Nie brak tu grania improwizowanego (instrumentalna część Formentera Lady) czy dźwiękowego chaosu – w pełnym kontrastów The Letters, a także w poprzedzonym minutą ciszy utworze ukrytym (jakby ktoś miał wątpliwości – to nie jest patent Nirvany). Za to tytułowe, bardzo długo rozwijające się Islands, z delikatną aranżacją, cudowną partią trąbki i przepiękną melodią, to na pewno jeden z najsubtelniejszych utworów grupy. [2005]

Recenzja King Crimson - Islands

Autor: Jordan Babula
Komentarze - bądź pierwszy!
Aby dodać wątek musisz być zalogowany!
Skład nagrywający płytę
 •  
  Robert FrippGitara, Mellotron
 •  
  Mel CollinsFlet, Saksofon, Wokal
 •  
  Ian WallaceInstrumenty perkusyjne, Perkusja, Wokal
 •  
  Boz BurrellBas, Wokal
© 2013-2020 Advertigo S.A. All rights reserved
Projekt i realizacja: F3 Group